Jak poinformowała w czwartek Agencja Obrony Rakietowej(MDA)przy Pentagonie, rakieta przechwytująca SM-3 Block IB, produkcji koncernu Raytheon Co., nie trafiła w cel w czasie próby przeprowadzanej nad Oceanem Spokojnym.

Rakieta została wystrzelona w czwartek rano(czasu lokalnego)z krążownika USS Lake Erie, w 90 sekund po odpaleniu rakiety balistycznej krótkiego zasięgu. Miała ją zestrzelić, ale nie trafiła. "Przechwycenie celu się nie udało" - poinformowała w swym komunikacie MDA.

Rzecznik agencji powiedział, że nie wiadomo jeszcze, czy fiasko próby opóźni realizację programu rozmieszczenia nowej tarczy. System ma bronić Europy przed rakietami krótkiego o średniego zasięgu z Iranu.

Program przewiduje produkcję i rozmieszczenie rakiet SM-3(skrót od: Standard Missile-3) w kilku wersjach. Po wersji SM-3 Block IB mają być produkowane i rozmieszczane rakiety SM-3 Block IA, a potem SM-3 Block IIA.

Te ostatnie planuje się rozmieścić na okrętach i na lądzie w Europie w latach 2015-2018. Mają się wtedy znaleźć w Polsce.