statystyki

Kolejny SKOK w tarapatach. Zarząd komisaryczny w kasie "Jaworzno"

4 sierpnia 2016, 11:28 | Aktualizacja: 04.08.2016, 11:32
Źródło:PAP
Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej "Jaworzno" w Jaworznie

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej "Jaworzno" w Jaworznieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej "Jaworzno" w Jaworznie - poinformowała w czwartek KNF. W sumie zarząd komisaryczny wprowadzono dotąd w 16 kasach.

Reklama

Reklama

Na zarządcę komisarycznego w SKOK Jaworzno została powołana Edyta Glajcar.

Komisja zaznacza, że "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy, poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

"Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK Jaworzno na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Zarządca komisaryczny ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy" - informuje KNF.

Zarządca komisaryczny ma kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych - dodaje komisja.

KNF przypomina zarazem, że jej decyzja nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK, a spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami, będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy.

"Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie" - informuje KNF.

SKOK Jaworzno to już kolejna kasa, w której KNF wprowadziła zarząd komisaryczny.

W sumie dotąd zarząd komisaryczny wprowadzono w 16 kasach, z czego w czterech zarząd taki wciąż działa, w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a pięć zostało przejętych przez banki.

Pod koniec czerwca funkcjonowało 29 "małych" kas, o aktywach poniżej 100 mln zł, 11 kas o aktywach 100-500 mln zł i trzy kasy o aktywach przewyższających 500 mln zł, dysponujące jednak ponad 70 proc. aktywów systemu.

>>> Czytaj też: Prezydent zatrzymał bessę jednym ruchem. Repolonizacja banków będzie kosztowna


Reklama

Reklama

  • kibic(2016-08-04 12:28) Odpowiedz 10

    A czołowy "twórca" tych Skok-ów jest obecnie senatorem z ramienia pis! Takie rzeczy tylko w Polsce.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze