Młodzi ludzie nie chcą uczyć się na polskich uczelniach, a wykształceni naukowcy szukają za granicami kraju szans na dostatnie życie. Czy taką tendencję da się zmienić? O tym Adam Pawluć rozmawia z Piotrem Dardzińskim z resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Resort nauki walczy o to, by młodzi naukowcy nie tylko nie wyjeżdżali z kraju zaraz po studiach, ale także by ci, którzy już są za granicą chcieli wrócić do Polski. - Dlatego powołaliśmy Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, która uruchomiła specjalny program. Będzie dofinansowywać powroty polskich pracowników naukowych z najlepszych ośrodków badawczych na świecie. Myśleliśmy, że zakwalifikujemy 20 osób, które będą mogły wrócić, ale zgłosiło się 100 osób - opowiada Piotr Dardziński.

Jednak, jak przyznaje przedstawiciel ministerstwa, nie jest to największy problem polskich uczelni. - Absolwenci najlepszych liceów nie są skłonni w pierwszej kolejności uczyć się w Polsce. To bardzo zła wiadomość. Dlatego potrzebujemy głębokiej reformy, żeby polskie uczelnie stały się konkurencyjne, a najzdolniejsi, bardzo młodzi Polacy nie wyjeżdżali za granicę - mówi Dardziński.

Zobacz całą rozmowę:

Reklama