Polska nie błyszczy w oczach obcokrajowców, którzy poszukują dla siebie lepszego życia. Najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji jest Skandynawia.

Pierwsze miejsca w rankingu krajów o największej atrakcyjności migracyjnej w UE niezmiennie zajmują kraje z północnej części naszego kontynentu. Liderem są Szwecja i Dania – wynika z raportu Central & Eastern Europe Development Institute (CEED), który opisuje „Puls Biznesu”.

Skandynawia przyciąga emigrantów przede wszystkim rozbudowanymi przywilejami socjalnymi i atrakcyjnym rynkiem pracy. Kraje te kuszą też wysokim wskaźnikiem PKB per capita. Wysokie pozycje zajmują też Austria, Niemcy i Wielka Brytania.

Polska zajmuje w tym zestawieniu dopiero 16. pozycję. Przed nami plasują się Czechy (12. miejsce) i to właśnie ten wypada najlepiej wśród państw regionu środkowo-wschodniej Europy. Lepiej od nas oceniane są także Słowenia i Estonia. W zestawieniu radzimy sobie jednak lepiej niż np. Włochy i Portugalia.

Co ciekawe, to nie bezrobocie jest najważniejszym powodem wyjazdów za granicę. Jak podkreśla „Puls Biznesu”, pierwsze miejsce zajmuje tą tu wynagrodzenia. Polscy emigranci bardzo często wyjeżdżają, choć mają pracę. Uciekają z kraju, bo ich pensje są zbyt niskie.

Czytaj więcej w „Pulsie Biznesu”