Rząd ma także energiczniej działać w polityce społecznej. – Ludzie mają prawo oczekiwać, że sukces gospodarczy przełoży się na ich poziom życia – powtarzał szef rządu. Ale pakiet ma też pomóc Platformie w poprawie notowań tuż przed rozpoczęciem dwuletniego maratonu wyborczego.

Pakt dla pracy

Rząd zapowiedział działania, które mają z jednej strony zmniejszyć bezrobocie, a z drugiej ograniczać zatrudnienie na umowy cywilnoprawne lub dawać osobom na nich zatrudnionych prawo do świadczeń emerytalnych. Jak dowiedział się DGP, kodeks pracy ma określać maksymalny czas trwania umów terminowych. W zależności od ustaleń z partnerami społecznymi może być to np. 24 lub 36 miesięcy. Przepisy mają jednak wskazywać wyjątki (np. branże), w których taki limit nie będzie obowiązywał.
Jednocześnie z kodeksu usunięta zostanie zasada, że trzecia umowa na czas określony nie przekształca się w stałą, jeśli pomiędzy zawarciem kolejnych kontraktów upłynął co najmniej miesiąc. Rozmowy na ten temat były już wcześniej prowadzone z partnerami społecznymi w komisji trójstronnej. Zmiany związane z umowami na czas określony mają być skorelowane z nowym typem umowy, umową projektową, która ma dawać możliwość zatrudniania pracowników do realizacji konkretnych zadań.
Reklama
>>> Stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść do poniżej 13 proc. w grudniu 2014 r. (wobec 13,8 proc. zakładanych w budżecie 2014), zapowiada premier Donald Tusk.

Początek końca śmieciówek

Do tych zmian dochodzi procedowany właśnie pakiet rozwiązań dotyczący wyższych składek na ZUS kolejnych umów. – Rok 2014 ma być początkiem końca umów śmieciowych. Będziemy robili to ostrożnie, bo wiemy, że oskładkowanie niektórych form dochodów czy płatności może mieć negatywny wpływ na rynek pracy – zapowiadał Tusk.
Pierwsza propozycja zakłada, że składka od umów-zleceń będzie płacona od wszystkich zawartych w danym miesiącu do poziomu minimalnej płacy. Obecnie można płacić składkę tylko od jednej umowy, a do pozostałych już nie. Pozwala to na zmniejszenie składki na ZUS. Kolejny pomysł to ozusowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych. Żaden z tych pomysłów nie jest nowy. Oba są w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która jest gotowa do przyjęcia przez rząd. Podobnie jest z propozycją, by instytucje publiczne w wynikach przetargu uwzględniały koszty pracy na poziomie płacy minimalnej. Ma to eliminować z procedur firmy drastycznie zaniżające wynagrodzenia. Prace nad takim rozwiązaniem rząd zaczął w zeszłym roku.
Do tego dochodzą szykowane wcześniej reformy rynku pracy oraz mechanizmy wsparcia bezrobotnych, jak np. bon migracyjny, stażowy czy na zatrudnienie. Premier liczy, że efekty tych działań w połączeniu z ruszającą gospodarką spowodują spadek bezrobocia poniżej 13 proc. na koniec roku. Wsparciem dla gospodarki mają być inwestycje publiczne, zarówno oparte na środkach unijnych, jak i na inicjowanym z opóźnieniem projekcie Inwestycje Polskie.

Darmowe podręczniki

Drugim filarem ma być polityka społeczna. Największą zagadką jest darmowy podręcznik. We wrześniu mają go dostać wszyscy pierwszoklasiści. W piątek jednak nikt w resorcie edukacji nie umiał podać nam szczegółów. Kłopotliwy może być już wybór książki. Mało realne jest jej napisanie, zatwierdzenie i wydrukowanie, a pośpiech może się odbić na jakości. Wydawnictwa szacują, że przygotowanie nowego podręcznika trwa około dwóch lat. Zapewne wybór będzie więc dokonywany spośród istniejących.
>>> Straszenie pozwami, doniesienia do prokuratur i urzędów skarbowych, dziesiątki tysięcy złotych na agencje PR, a nawet skargi do Komisji Europejskiej: Wolny rynek kontra dobro społeczne, czyli wojna o e-podręcznik
Tymczasem Polska Izba Książki przypomniała Ministerstwu Edukacji majową odpowiedź MEN na jedną z publikacji „Rzeczpospolitej”. Resort zwracał uwagę, że „założenie, że powinien funkcjonować jeden, identyczny dla wszystkich podręcznik do każdego przedmiotu, jest sprzeczne z ustaleniami współczesnej pedagogiki”.

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Z kolei rodziny wielodzietne mają być wspierane za pomocą zapowiadanej już karty dużych rodzin, zaś szukający mieszkań poprzez wspierany przez państwo Fundusz Mieszkań na Wynajem. W opiece zdrowotnej mają zostać skrócone kolejki do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów, zwłaszcza w opiece onkologicznej. Podobnie jak w przypadku podręcznika szczegóły poznamy później. Resort finansów uruchomi zaś portal podatkowy, na którym podatnicy będą mogli sprawdzić stan swoich rozliczeń z fiskusem. A od przyszłego roku to urzędy skarbowe przygotują za podatnika roczny PIT.
>>> Obowiązkowy wkład własny w kredytach hipotecznych, program Mieszkanie dla Młodych oraz uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem - to najważniejsze czynniki, które wpłyną na rynek nieruchomości w 2014 roku.