Terminal LNG

Terminal LNG

źródło: Materiały Prasowe

Propozycja spotkała się z życzliwym odbiorem. "Złożyłem stronie algierskiej ofertę wykorzystania potencjału gazoportu jako największej tego typu instalacji w Basenie Morza Bałtyckiego" - wyjaśnił wicepremier.

Algierski minister przemysłu i górnictwa podkreślił, że o budowanym w Polsce terminalu LNG rozmawiano dosyć długo. Dodał, że temat będzie jeszcze omawiany podczas spotkania z algierskim ministrem do spraw energetyki. Chodzi o sprzedaż algierskiego gazu za pośrednictwem instalacji w Świnoujściu.

Algieria jest w czołówce producentów gazu na świecie. W kraju tym działają trzy terminale gazu skroplonego. Polski terminal LNG w Świnoujściu pierwotnie miał być oddany do użytku w ubiegłym roku, ale termin opóźnia się. Ostatnio Najwyższa Izba Kontroli krytycznie wypowiadała się o realizacji tej inwestycji. Resort skarbu odpiera zarzuty i mówi, że terminal jest gotowy w 96 procentach.

W algierskiej stolicy Janusz Piechociński przebywa z oficjalną wizytą, towarzyszą mu przedstawiciele rządu i biznesu.

Z danych resortu gospodarki wynika, że w wymianie handlowej pomiędzy Polską a Algierią od lat dominuje nasz eksport. Wyjątkiem był rok 2009 rokiem, kiedy strona polska (PKN Orlen, Lotos) dokonała dużych spotowych zakupów ropy naftowej (za ca 200 mln USD).

W ubiegłym roku sprzedaliśmy do tego państwa towary za blisko 680 milionów dolarów. Najważniejszą pozycję, podobnie jak w latach poprzednich, stanowiły produkty żywnościowe: głównie mleko w proszku, sery i twarogi; a także środki transportu, urządzenia mechaniczne i elektryczne.

Import algierskich towarów do Polski ma niewielką wartość - w 2014 roku wyniósł niespełna 60 milionów dolarów. Zdominowany był przez jedną pozycję - fosforany wapnia, wykorzystywane do produkcji nawozów i w przemyśle spożywczym.