W związku z napiętą sytuacją w tym kraju, zaapelowano do turystów, aby udawali się tam tylko wtedy, jeśli jest to konieczne.

Holenderscy turyści, którzy planują wakacje nad Morzem Czerwonym, mają wolny wybór. Jeśli to możliwe lepiej jednak, aby zostali w domu. „Podróżni muszą sami ocenić czy ich wycieczka jest konieczna” - czytamy w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych. Apel MSZ jest jednak niewiążący więc Ci, którzy zrezygnują z wyjazdu, nie mają prawa do zwrotu kosztów biletu.

Mimo to biura podróży idą turystom na rękę. Pozwalają im zmienić miejsce wylotu albo wycofać rezerwację. Firma TUI do października odwołała wszystkie loty z Holandii do Egiptu. Nie zdecydowały się na to biura Sky Tours i Thomas Cook dając jednak turystom możliwość rezygnacji z podróży.

Według organizatorów wycieczek, apel ministerstwa spraw zagranicznych niepokoi także tych turystów, którzy już są na miejscu i obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Jeszcze w zeszłym tygodniu w Egipcie przebywało 5,5 tysiąca Holendrów.