Wielki Oszust z Ameryki - Bernard Medoff nie zagraża bezpośrednio polskim bankom.Jak powiedziano Forsal.pl w Komisji Nadzoru Finansowego, te i fundusze nie inwestowały w fundusze oszusta. Nie oznacza to jednak, że nasze banki nie odczują zamieszania wywołanego oszustwami. Jak się bowiem okazuje, z piramid korzystały banki związane z polskim rynkiem.

Wielki oszust daleko od polskiego inwestora

Polscy klienci banków i inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą. „Z danych KNF wynika, że zaangażowanie polskiego sektora bankowego w jednostki uczestnictwa lub certyfikaty zagranicznych funduszy inwestycyjnych jest zerowe” – poinformowano Forsal.pl w biurze prasowym Komisji. Również w polskich funduszach inwestycyjnych i funduszach emerytalnych KNF nie zauważył zagrożenia.

„Bezpośrednio takiej nazwy nie widzimy w portfelach funduszy, nie obserwujemy zaangażowania ujętego dosłownie jako Madoff Investment Securities” – mówi Forsalowi.pl Tomasz Publicewicz z Analiz Online, firmy monitorującej rynek funduszy.

Jeśli więc kiedykolwiek okazałoby się, że jednak ktoś w Polsce ma w inwestycjach piramidę finansową Madoffa, to musiałoby to się dziać przez konstrukcje bardziej złożone, typu fundusz funduszy czy funduszy powiązanych. Bezpośrednich strat dla polskich inwestorów nie ma, natomiast dla całego rynku to potencjalne ryzyko zaufania, w pewien sposób analogiczne do amerykańskiego kryzysu kredytowego.

Reklama

Ale Madoff zaszkodził spółkom – matkom

Na liście oszukanych przez byłego szefa Nasdaq są jednak nazwy firm znane polskiemu klientowi. Bloomberg wylicza Banco Santander (2,33 mld euro), BNP Paribas (ponad 350 mln euro), HSBC Holdings (1 mld dolarów), Man Group (360 mln dolarów), Nomura Holdings ( 302 mld dolarów), Societe Generale (mniej niż 10 mln euro), UniCredit, akcjonariusz Pekao SA (75 mln euro). I Pioneer Alternative Investments, ze stratami – jak twierdzi Bloomberg – ok. 280 mln dolarów.

Pioneer Alternative Investments to nie to samo, co Pioneer Pekao TFI, który udostępnia polskim klientom nie tylko fundusze inwestujące w Polsce, lecz m.in. klony swoich amerykańskich funduszy. Niemniej Pioneer Pekao TFI uspokaja polskich klientów. Specjalistyczna spółka Pioneer Alternative Investments (PAI) zarządza 18 funduszami hedgingowymi o podwyższonym ryzyku. Żaden z tych funduszy nie jest zarejestrowany i dystrybuowany w Polsce. „Fundusze Pioneer Pekao TFI S.A. zarejestrowane i dystrybuowane w Polsce nie są w żaden sposób powiązane z funduszami hedgingowymi zarządzanymi przez PAI” – zapewnia Pioneer Pekao TFI.

„W ślad za informacją o aresztowaniu Bernarda L. Madoff – szefa spółki Bernard L. Madoff Investment Securities LLC – oraz postawienia mu przez FBI oraz SEC (nadzór giełdy papierów wartościowych w USA) zarzutów o przestępstwa cywilne oraz oszustwa giełdowe popełnione przez jego firmę, spółka Pioneer Alternative Investments jest w trakcie – podobnie jak wiele innych instytucji finansowych - szacowania potencjalnego wpływu tego wydarzenia” – napisano w poniedziałkowym oświadczeniu.

„Część aktywów poszczególnych funduszy hedgingowych zarządzanych przez PAI może być zagrożona w związku z zaangażowaniem w papiery Madoffa poprzez fundusze typu „feeder” (PAI nie inwestuje bezpośrednio w papiery Madoffa). PAI w dalszym ciągu bada sytuację, aby upewnić się, czy podjęto wszelkie możliwe kroki konieczne do skutecznego zabezpieczenia interesów swoich klientów” – wyjaśnia Pioneer Pekao TFI.

Ojciec oszukał nawet swoją rodzinę

Madoff został oskarżony o stworzenie gigantycznej piramidy finansowej i zdefraudowanie 50 miliardów dolarów. 70 letni zarządzający jeszcze przed aresztowaniem powiedział pracownikom swojej firmy, że była ona „gigantycznym schematem Ponzi”, czyli właśnie piramidą finansową i to oszustwo może kosztować klientów 50 mld dolarów.

Nie tylko jednak duże banki zostały dotknięte oszustwem. Na liście poszkodowanych, sporządzonej przez Bloomberga, jest wiele instytucji charytatywnych, łącznie zresztą z fundacją rodziny Madoff - Madoff Family Foundation (19 mln dolarów strat). I fundacja reżysera Stevena Spielberga - Steven Spielberg’s Wunderkinder Foundation.

Przez cały weekend nad oszustwami Madoffa pracowało kilkunastu inspektorów amerykańskiego nadzoru giełdowego po tym, gdy synowie Madoffa wyznali władzom w minioną środę, że ich ojciec przyznał się do stworzenia piramidy finansowej. 50 mld dolarów to zresztą niekoniecznie wartość środków zainwestowanych przez klientów i zdefraudowanych przez Madoffa. Na razie zresztą nikt nie wie, jak dokładnie Madoff ukrywał sfałszowane inwestycje, bo – jak podaje Bloomberg – nawet pracownicy firmy w większości nie orientowali do końca w jej organizacji. Także dwaj synowie Madoffa, Mark i Andrew, twierdzą, że również im ojciec nie mówił nic o tym, jak działał departament doradztwa. A w bankach i funduszach trwa szacowanie strat.