Aż 37 proc. mieszkań kupionych w tym roku w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi zostanie oddane do użytku za więcej niż rok – wynika z raportu firmy Reas, na który powołuje się „Puls Biznesu”. Jednocześnie maleje odsetek sprzedawanych mieszkań gotowych. Tymczasem jeszcze w 2013 roku, sytuacja była zupełnie odwrotna. To właśnie gotowe mieszkania sprzedawały się najlepiej.

Zdaniem analityków, klienci znów ruszyli po dziury w ziemi, bo po dwóch latach funkcjonowania ustawy deweloperskiej czują się na rynku bezpieczniej. Choć rynek jest teraz w równowadze, powoli na prowadzenie wychodzą sprzedający mieszkania. Deweloperzy praktycznie nie udzielają rabatów kupującym. Dotyczy to tylko tych lokalizacji, w których panuje wysoka konkurencja.

>>> Polecamy: Ceny mieszkań i raty kredytów. Oto najnowszy raport z rynku nieruchomości

Jak zaznacza „Puls Biznesu’, od lipca do września tego roku na rynek trafiło prawie 13,5 tys. nowych mieszkań. Sprzedaż udało się jednak tylko 10,4 tys., co oznacza, że oferta wzrosła o 8 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku. W sumie w ostatnich czterech kwartałach na sprzedaż trafiło 42,7 tys. lokali. To o tylko 19 proc. więcej niż podczas hossy z 2007 roku.

Reklama

Specjaliści nie obawiają się jednak, że czeka nas powrót do nieruchomościowego kryzysu. Zdaniem Jarosława Szanajca, szefa Dom Development, tym razem sprzedaż mieszkań nie ma charakteru spekulacyjnego. Około 30 proc. transakcji na rynku pierwotnym to zakupy za gotówkę.

Więcej w "Pulsie Biznesu"