Mike Schroepfer, główny dyrektor techniczny Facebooka, zapytany o to, co chce osiągnąć jego firma do 2025 roku, wskazuje na budowę „teleportera”. O sprawie pisze serwis businessinsider.com.

„Facebook chce stworzyć urządzenie, które pozwoli być użytkownikowi być gdziekolwiek zechce, z kimkolwiek zechce, bez względu na jakiekolwiek ograniczenia geograficzne” – mówił Schroepfer podczas konferencji w Dublinie.

Firma bardzo uważnie przygląda się hełmowi wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, którego premierę zapowiedziano na pierwszy kwartał 2016 roku. Mike Schroepfer wyobraża sobie przyszłość, w której podobny hełm będzie w stanie oddziaływać na zmysły, stwarzając wrażenie, że świat wirtualny staje się realny. Urządzenie takie stworzy jego użytkownikom możliwość budowania wszystkiego, co zechcą, w rzeczywistości 3D.

Aby stworzyć taki „teleporter”, Facebook musi sprostać trzem wyzwaniom. Po pierwsze, firma chce umożliwić widzenie innych w wirtualnej rzeczywistości w czasie rzeczywistym tak, aby użytkownicy mogli widzieć np. zmieniającą się mimikę twarzy, drobne ruchy drugiej osoby. Drugi krok to możliwość dokładnego odwzorowania środowiska w czasie rzeczywistym. Wreszcie trzeci etap to umożliwienie użytkownikowi tworzenia swojego własnego świata w rzeczywistości 3D.