Międzynarodowy Instytut Finansów (IIF) poinformował w piątek, że gospodarka Wenezueli skurczyła się w roku 2016 o 15 proc., a w roku 2017 straci kolejne 10 proc., podczas gdy inflacja sięgnie pod koniec roku 1000 proc.

Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w recesji, zmaga się z trzycyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.

IIF - międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych - doradza obecnie grupie inwestorów posiadających obligacje rządu w Caracas bądź wenezuelskiej państwowej firmy naftowej PDVSA - powiedział agencji Reutera szef IIF Hung Tran.

Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi - w ocenie IIF - około 150 mld dol.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział w czwartek wieczorem w wystąpieniu przed Konstytuantą, że "zaprasza posiadaczy obligacji" wenezuelskiego rządu oraz PDVSA do negocjacji ws. obsługi tego długu.

Rząd w Caracas oraz PDVSA muszą zapłacić do końca tego roku 4 mld dol. Tymczasem w związku z "podważaniem demokracji" w Wenezueli oraz przeprowadzeniem tam nieuznanych przez znaczną część społeczności międzynarodowej wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego ministerstwo finansów USA poinformowało pod koniec lipca, że nakłada sankcje na Wenezuelę.

Ponadto prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące Amerykanom inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas lub PDVSA.

>>> Czytaj też: Pence: Wenezuela jako "państwo upadłe" byłaby groźna dla USA