"Zmianie ulegnie charakter finansowania z 'project finance' na finansowanie w postaci kredytu korporacyjnego, co znacząco zmniejszy ograniczenia oraz obowiązki Sierra Gorda SCM, w tym w szczególności zwiększa elastyczność w zakresie działalności operacyjnej i finansowej Sierra Gorda SCM" – czytamy w komunikacie.

W związku z nieosiągnięciem przez Sierra Gorda SCM w oznaczonym terminie części parametrów przewidzianych w pierwotnej umowie finansowania, KGHM zdecydował się również dokonać modyfikacji dokumentacji związanej z finansowaniem, w tym gwarancji wystawionych przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation i utrzymać ich termin ważności do końca okresu finansowania, czyli do 15 czerwca 2021 roku.

Warunkiem wystawienia wyżej opisanych gwarancji jest udzielenie re-gwarancji zwrotu określonej części płatności przez KGHM na rzecz Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. i Sumitomo Corporation.

"W dniu 30 czerwca 2017 zarząd KGHM wyraził zgodę na wystawienie re-gwarancji zwrotu określonej części płatności, w przypadku jej dokonania przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. i Sumitomo Corporation na rzecz banków finansujących, równej udziałowi pro rata KGHM, łącznie nie więcej jednak niż do kwoty 180 mln USD" – czytamy dalej.

Na dzień 30 czerwca 2017 roku wartość finansowania z tytułu umowy kredytu wynosi około 760 mln USD, podano także.

Sierra Gorda SCM zarządza projektem kopalni miedzi w Chile. KGHM posiada 55% udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45% należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

(ISBnews)