W sprawozdaniu rocznym firmy pojawiła się pozycja – zyski ze złota. Cenny kruszec Apple pozyskuje z recyklingu swoich produktów. W zeszłym roku w ten sposób firma wzbogaciła się o ponad tonę złota (2204 funty) wartą około 40 mln dolarów.

Złoto jest używane w elektronice użytkowej, ponieważ jest bardzo odporne na korozję i jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. Srebro jest jeszcze lepszym przewodnikiem, ale koroduje łatwo. Miedź jest z kolei bardzo tania, ale przenosi elektrony zbyt wolno i korzystanie z miedzi wyklucza działanie niektóre zaawansowanych funkcji urządzeń.

>>>Czytaj więcej: iPhone terrorysty, czyli Apple kontra FBI. Dlaczego szyfrowanie danych może być niebezpieczne?

Spośród 90 milionów funtów odpadów elektronicznych, które za pośrednictwem swoich programów recyklingu pozyskuje firma, 61 mln było użytych jako surowce wtórne - wylicza CNN.

Złoto to oczywiście bardzo niewielki promil tych odpadów, ale ponieważ obecnie jest wyceniane na ponad 1200 dol. za uncję, to jest jednym z najbardziej poszukiwanych surowców wśród starych gadżetów.

Apple przyznał, że zebrał również 23 mln funtów stali, 13 mln funtów tworzyw sztucznych, 12 mln funtów szkła, 4,4 mln funtów glinu; 3 mln funtów miedzi i 6600 funtów srebra.

Koncern rozwija programy recyklingu. Z jednej strony uzyskuje z niego surowce potrzebne do produkcji, a z drugiej pokazuje jak bardzo dba o środowisko naturalne i wyczerpujące się surowce mineralne na Ziemi.

>>>Czytaj więcej: "Chińskie Apple". Tania konkurencja, która może zagrozić gigantowi