"Będziemy wzmacniać nadzór nad realizacją tego projektu" – powiedział prezes Remigiusz Nowakowski podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że spółka rozmawia z wykonawcą – Rafako – w sprawie cząstkowego opóźnienia, które na razie nie przekłada się na całościowy harmonogram, ale generuje takie ryzyko.

Tauron analizuje też możliwość wydzielenia tego projektu poza bilans.

"Na razie analizujemy możliwości, widzimy szansę, że wtedy spełnienie kowenantów byłoby łatwiejsze. W tej chwili analizujemy możliwości prawne" – powiedział wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Marek Wadowski.

W rozmowie z dziennikarzami Wadowski dodał, że po wydzieleniu możliwe byłoby podniesienie kapitału tak powstałej spółki zależnej. Tauron jest też zainteresowany pozyskaniem partnera dla tego projektu.

"Podniesienie kapitału może być dokonane przez spółkę celową, na przykład jeśli zdecydujemy o wydzieleniu Jaworzna III, to spółka może wyjść na rynek" – powiedział wiceprezes.

Wskazał, że analizy w tej sprawie spółka chciałaby zakończyć w tym miesiącu i wtedy przejść do części roboczej, czyli np. wyboru doradcy inwestycyjnego.

"Myślimy o inwestorze finansowym lub branżowym, rozważamy szeroko możliwości" – powiedział Wadowski.

Zakończenie budowy bloku węglowego o mocy 910 MWe w Elektrowni Jaworzno III planowane jest na 2019 r. Aktualnie projekt jest zaawansowany w 17%.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)