"Pracujemy intensywnie nad strategią, którą chcemy przedstawić latem. Dysponujemy całym łańcuchem wartości i możemy ten łańcuch kontrolować. Stratega ma nam odpowiedzieć na pytania nie tylko krótkoterminowe, ale też średnio- i długoterminowe" - powidział Kowalik podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że w strategii spółka zawrze także perspektywę wykraczającą poza 2020 r. W kierunkach rozwoju znajdą się zapisy dotyczące wszystkich obszarów działania Enei.

"Będziemy myśleli, co jeszcze z węgla można zrobić i jakie źródła oprócz konwencjonalnych można wykorzystać. Zajmiemy się dystrybucją. Jeśli chodzi o trading, chcemy poznać mechanizmy i określić, w jaki sposób możemy wykorzystywać szanse" - powiedział.

Dodał, że spółka chce się poprzez strategię przygotować na funkcjonowanie w nowym modelu rynku energii.

"Chcemy być przygotowani na różne warianty rynku. Mamy operacyjną rezerwę mocy, mówi się o rynku mocy, mówi się też o rynku dwutowarowym. Analizujemy prace wykonywane przez ustawodawcę w tym zakresie. Wydaje się że, rynek w Wielkiej Brytanii może być tu pewnym benchmarkiem" - wskazał prezes.

Dodał też, że jako jeden z elementów Enea nadal analizuje możliwość inwestycji w Katowicki Holding Węglowy.

"Jesteśmy na etapie analiz i alternatyw. Chcemy się wpisać w rządowe kierunki działania i będziemy chcieli wybrać optymalny wariant dla firmy" - powiedział.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

(ISBnews)