statystyki

PGE, Energa, Enea i Tauron chcą utworzyć spółkę zajmującą się elektromobilnością

14 września 2016, 12:06 | Aktualizacja: 14.09.2016, 13:16
Źródło:ISBnews

Polska Grupa Energetyczna (PGE), Energa, Enea i Tauron Polska Energia złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie utworzenia spółki zajmującej się elektromobilnością, w tym stymulacją rynku pojazdów elektrycznych, pod nazwą ElectroMobilityPoland, podał Urząd.

Reklama

Reklama
Wniosek wpłynął 9 września br. Sprawa jest w toku.

"Przedmiotem koncentracji jest utworzenie nowego przedsiębiorcy pod firmą ElectroMobilityPoland Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przez spółki energetyczne: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa S.A., Enea S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A., w której każda ze spółek obejmie po 25% kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy" – czytamy w komunikacie.

Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych i naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, a także umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, podano w materiale.

"Korzyści z rozwoju elektromobilności odniesienie również sektor energetyczny, ponieważ konsekwencją rozwoju elektromobilności będzie stabilizacja popytu na energię elektryczną, stabilizacja pracy sieci energetycznych, rozwój innowacji technologicznych w zakresie energetyki związanych z magazynowaniem energii oraz systemami zarządzania. W sferze społecznej efektem koncentracji będzie stworzenie w przemyśle i ośrodkach naukowo-badawczych nowych miejsc pracy dla osób posiadających wykształcenie oraz kompetencje w zakresie energetyki i mechaniki, zapewniających dostęp do najnowszych technologii i wynikające z niego możliwości dalszego kształcenia i podnoszenia kompetencji. Korzyści w zakresie ekologii przyniesie rozwój komunikacji opartej na energii elektrycznej, co wpłynie na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a w przypadku aglomeracji miejskich – na obniżenie poziomu zanieczyszczeń i hałasu" – czytamy dalej.

Spółka ma także stanowić platformę organizacyjną dla współpracy w zakresie elektromobilności przemysłu z jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi. Stworzy ona mechanizmy finansowania badań naukowych i prac badawczo rozwojowych w zakresie elektromobilności, zajmie się transferem wyników tych prac i stworzonych technologii do przemysłu i ich wykorzystaniem.

"Planowana koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji ani na rynku pojazdów elektrycznych i rynkach powiązanych, ani na rynkach właściwych dla przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji. Będzie również korzystna dla konsumentów, ponieważ rozwój konkurencji spowoduje obniżenie cen pojazdów i zwiększenie ich dostępności" – podsumowano.

(ISBnews)

Reklama

Reklama

  • pifko(2016-09-26 15:03) Odpowiedz 00

    akurat ta inicjatywa jest jak najbardziej słuzna, nawet jesli nie zrobimy polskiej tesli to mozemy stworzyc swietne zakłady produkujace podzespoły

  • iglak(2016-09-26 14:50) Odpowiedz 00

    rozwoj elektromobilnosci to dla nas przyszłość, samochody elektryczne predzej czy pozniej pojawia sie nadrogach i taruon, pge i inne społki dobrze o tym wiedza

  • czacha(2016-09-26 15:02) Odpowiedz 00

    popieram rozwoj takich zielonych technologii, z tego co wiem to tauron wyprodukował juz autobus zasilany elektryką i jak na razie testy wypadaja pozytywnie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze