Michelin, Adidas i były Elf Trading, od 2000 roku należący do koncernu Total, są podejrzewane o lokowanie za pośrednictwem różnych fundacji i osób pieniędzy pochodzących z oszustw fiskalnych na kontach banku LGT w Liechtensteinie.

Wszystkie podejrzane koncerny zaprzeczają tym oskarżeniom. Według źródła śledczego pytanego w środę przez agencję AFP, jest jeszcze za wcześnie na tym etapie dochodzenia, by wiązać niektóre fundacje mające konta w tym banku z trzema wskazanymi firmami.

Śledztwo wszczęto na podstawie doniesienia ministerstwa finansów Francji, które od dłuższego czasu badało ponad 60 francuskich firm, podejrzanych o oszustwa fiskalne i pranie brudnych pieniędzy w Liechtensteinie. W wypadku trzech z nich resort finansów zdecydował się przekazać sprawę prokuraturze.

Prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział niedawno, że Francja położy kres praniu brudnych pieniędzy w rajach podatkowych, w takich krajach jak Liechtenstein, Luksemburg i Andora. Kwestia skutecznej walki z rajami podatkowymi ma być w czwartek jednym z ważnych tematów szczytu państw G20 w Londynie.