Liczba pozyskanych przez PBKM próbek wzrosła o 11% r: r w II kw. 2017 r.Warszawa, 19.07.2017 (ISBnews) - Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) pozyskał 5 159 próbek krwi pępowinowej lub tkanek w II kw. 2017 r. wobec 4 648 próbek pozyskanych w tym samym okresie roku ubiegłego, co oznacza to wzrost o 11% r/r, podała spółka.

"Wzrost liczby nowo pozyskanych próbek w drugim kwartale o 11% jest bardzo dobrym wynikiem na tle dynamiki z pierwszego kwartału tego roku oraz w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na wzrost wpływ miała lepsza, niż oczekiwana, sprzedaż w Hiszpanii i na Węgrzech. Dynamika wzrostu pobrań w pozostałych krajach była zgodna z naszymi oczekiwaniami. Spodziewamy się kontynuacji wzrostów w kolejnych okresach tego roku. Nasze dane wskazują, że pod względem nowo pozyskiwanych próbek jesteśmy zdecydowanie największym bankiem komórek macierzystych w Europie" - powiedział współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

"Cieszy nas również sytuacja w Turcji, gdzie działając zgodnie z założonym planem notujemy rekordowe poziomy sprzedaży. Według dostępnych danych osiągnęliśmy pozycję nr 1 na tym rynku pod względem nowo pozyskiwanych klientów" - dodał.

PBKM przechowywał (łącznie w segmentach B2C i B2B) na koniec II kwartału br. 149,2 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o ponad 14% więcej w porównaniu do stanu na koniec II kwartału 2016 roku. W segmencie B2C, spółki z grupy PBKM przechowywały 136,8 tys. próbek na koniec czerwca tego roku, tj. prawie 15,5% więcej niż rok wcześniej. Udział umów w modelu abonamentowych w segmencie B2C wyniósł 62,7%, podano także.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)