Źródło nieznane

Spójrzmy prawdzie w oczy – jako społeczeństwo nie robimy się młodsi. Według prognoz demograficznych za dwadzieścia lat tylko w Polsce liczba osób powyżej 65. roku życia zwiększy się o 3 mln, do 8,5 mln. Starzenie się społeczeństwa w sposób nieunikniony będzie prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na opiekę medyczną, a także wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Jednocześnie tak nowe technologie, jak i lepsze zrozumienie ludzkiego organizmu mogą sprawić, że choroby będą wykrywane wcześniej, a terapie będą szybsze i sprawniejsze. To właśnie ma być recepta na odmłodzenie całych społeczeństw.

Rytm z nadgarstka

Epokowa, masowa zmiana może zacząć się od rzeczy tak małych, jak... zegarek. We wrześniu 2018 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na wprowadzenie do smart-zegarka Apple Watch nowych funkcji, czyniących z niego oficjalnie urządzenie medyczne.

Chodzi przede wszystkim o możliwość przeprowadzania przy pomocy zegarka badania EKG – wciąż dość prostego, ale jednak znacznie bardziej skomplikowanego niż dostępne już na rynku badania pulsu.

>>> Czytaj też: Biomedycyna: następna generacja. W tej branży od dawna nie działo się tak dużo

Zdalne badania EKG są przeprowadzane już od lat, m.in. przy wykorzystaniu urządzenia, produkowanego przez polską spółkę Medicalgorithmics, jednak jedynie produkt Apple ma charakter masowy i umożliwi profilaktyczne badanie oraz wczesne wykrywanie zaburzeń serca na niespotykaną dotychczas skalę. Tylko w tym roku Apple planuje sprzedać ponad 33 mln sztuk swojego smartwatcha. I bez tego szybko rosnący rynek telemedycyny już jest bardzo szeroki – zaczyna się od prostych telefonicznych konsultacji, a kończy na zaawansowanych urządzeniach i algorytmach, błyskawicznie analizujących wyniki badań, które można przeprowadzić na kanapie w domu.

Cena mobilności

Mobilne technologie mogą pozwolić przy tym na znaczące oszczędności w systemach służby zdrowia. PwC szacuje, że na poziomie całej Unii Europejskiej oszczędności mogłyby sięgnąć aż 99 mld EUR rocznie, czyli w przeliczeniu ponad 400 mld zł. Oszczędności wynikałyby przede wszystkim z lepszej profilaktyki i poprawy kondycji społeczeństwa, a także zmniejszenia liczby nieuzasadnionych wizyt lekarskich. Nowe technologie pozwalałyby też skrócić czas leczenia szpitalnego i pozwolić na monitorowanie pacjentów w domu. Wnioski? Warto ponieść koszty wdrożenia telemedycyny do systemu ochrony zdrowia.

„Telemedycyna umożliwia optymalizację procesu leczenia pacjenta oraz personalizację opieki zdrowotnej, szybsze reagowanie na zaostrzenia choroby oraz niweluje bariery geograficzne. Jest także rozwiązaniem zapewniającym większą wygodę w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych i przyczyniającym się do skrócenia kolejek. Usprawnia pracę lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Prowadzi do oszczędności czasu osób wykonujących zawody medyczne oraz ograniczenia wizyt nieuzasadnionych medycznie. Przekłada się to także na oszczędności finansowe" - czytamy w raporcie „Jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie ochrony zdrowia", autorstwa fundacji Telemedyczna Grupa Robocza.

>>> Czytaj też: Biznes z nauk o życiu. Biotechnologia to morze możliwości dla polskiej gospodarki

Wszyscy do Krakowa

Jaka jest recepta na rewolucję w medycynie i ochronie zdrowia? Żeby się tego dowiedzieć nie trzeba jechać do Krzemowej Doliny czy Londynu. 21 i 22 maja Kraków, podczas kongresu Impact’19 stanie samym sercem tygla, w którym realizują się innowacyjne idee i projekty. To wydarzenie, na którym przełomowe startupy, naukowcy, biznes i politycy mówią tym samym językiem. Impact’19 to 4 sceny, 6 tysięcy gości, 250 speakerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Stałymi bywalcami są tam m.in. premierzy jak i ministrowie z Polski oraz szefowie rządowych agencji (np. PFR Life Science i Ministerstwo Zdrowia). W tym roku dołączą do nich kluczowi politycy z regionu CEE, w Krakowie pojawią się również wysocy rangą przedstawiciele takich potentatów jak AstraZeneca, Amgen, Pfizer, Janssen, Roche, Polpharma, J&J Innovation czy Adamed. Oni wszyscy pokażą swoje pomysły na to, jak przy wsparciu technologii, zmienić świat na lepsze. Impact’19 przyniesie też premiery najnowszych inwestycji, rządowych strategii i kluczowych raportów. Tutaj powstają pomysły i tworzone są projekty, które mają kluczowy wpływ na rozwój cyfrowej gospodarki. perspektywy biznesu. Na Impact’19 dzisiejszy liderzy - wielki biznes, startupy, środowisko naukowe, administracja publiczna - decydują o tym jak będzie wyglądać jutrzejszy świat.

>>> Czytaj też: Szpital przyszłości bez łóżek i oddziałów? Postęp w medycynie radykalnie zmienia proces leczniczy

Źródło nieznane