Rząd chce odtworzenia żeglugi na rzekach. Taką deklarację złożył w Belwederze podczas debaty poświęconej aktualnej sytuacji żeglugi śródlądowej w Polsce, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Jerzy Materna.

Debata została zorganizowana przez Biuro Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich Kancelarii Prezydenta.

Jerzy Materna zapewniał, że jednym z priorytetów ministerstwa jest przywrócenie żeglowności na polskich rzekach, tak by mogły po nich pływać statki i barki. Pierwszą rzeką, na której zostanie odtworzona będzie Odra. W przyszłości statki i barki maja powrócić na Wisłę, Wartę czy Noteć

Wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej Wacław Kowalski podkreślał podczas debaty, że Liga przygotowała memorandum, w którym przedstawia najważniejsze problemy ograniczające rozwój żeglugi śródlądowej. Jednym z nich są obszary chronione programem Natura 2000, i dlatego zdaniem Wacława Kowalskiego, należy bardzo wnikliwie go przeanalizować.

Reklama

Sławomir Mazurek z Ministerstwa Środowiska przyznał, że w ostatnich latach jeśli chodzi o gospodarkę wodną, to ekologia zdecydowanie była priorytetem władz. To zdaniem Sławomira Mazurka powinno się zmienić. Jak tłumaczył, Ramowa Dyrektywa Wodna mówi, że ekologia jest ważna "ale działalność człowieka jest ważniejsza". Zarazem Sławomir Mazurek zapewniał, że ministerstwo będzie działało tak, by "zachować te wartości przyrodnicze, które się da zachować".

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podkreślali, że spodziewają się, w związku z programem odtworzenia żeglugi śródlądowej protestów ekologów. Jednak, jak zapewniali, liczą na skuteczny dialog i wzajemne zrozumienie.

>>> Czytaj też: Morawiecki nowym szefem NBP? Szef resortu rozwoju ma zastąpić Marka Belkę