Rekomendacje w sprawie frankowiczów bardziej chronią banki - uważa były szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Wczoraj banki przedstawiły swoje sposoby rozwiązania problemów kredytów. Zaproponowały między innymi utworzenie dwóch funduszy pomocowych i ułatwień w przewalutowaniu.

Stanisław Kluza mówił w radiowej Jedynce, że teraz w sprawę powinien zaangażować się rząd. Tym bardziej, że wczorajsze propozycje sprzyjają raczej bankom niż ich klientom. Jego zdaniem, jeżeli banki uzgodnią korzystnego dla klientów rozwiązania, państwo powinno interweniować. "Państwo, w mojej ocenie, abdykowało z wykonywania swojej roli" - mówił gość Jedynki.

Zdaniem Stanisława Kluzy, zaproponowane wczoraj przepisy to dla banków "prywatyzacja zysków i upublicznienie strat". Oznacza to, że próbują one zminimalizować swój wkład w ratowanie sytuacji. W jego opinii, rząd powinien wysłuchać sektora bankowego, ale nie może działać pod jego dyktat.

Obecny szef KNF Andrzej Jakubiak liczy na dalsze rozmowy z bankowcami. Również jego zdaniem, proponowane rekomendacje są korzystne główne dla sektora bankowego.

Ministerstwo finansów na razie nie ocenia nowych propozycji.

>>> Czytaj też: Sprzedając polisy, skazywali klientów na straty. Zapadł wyrok na polisy kapitałowe