Amerykańskie giełdy umiarkowanie zniżkują. Europejskie parkiety traciły po tym, jak EBC pozostawił bez zmian główne stopy procentowe oraz parametry skupu aktywów. Dolar odrobił połowę strat po osłabieniu przed decyzją EBC. Po największym od 1999 r. spadku zapasów ropy w USA mocno rosną ceny ropy.

Indeks Dow Jones Industrial traci 0,16 proc. S&P 500 zniżkuje 0,1 proc., Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,3 proc. do 5.283,93 pkt.

S&P 500 od 42 sesji na zamknięciu porusza się w wąskim przedziale +/- 1 proc.

W ujęciu sektorowym najmocniej tracą spółki technologiczne i nieruchomości. Najlepiej radzą sobie spółki energetyczne, zwyżkujące od 4 sesji, które po danych o spadku zapasów ropy osiągnęły najwyższe od 10 miesięcy wyceny.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy negatywny wpływ na jego notowania ma Apple, którego kurs traci najmocniej od dwóch miesięcy. W środę miała miejsce premiera nowego, siódmego modelu iPhone'a. Spółka poinformowała w czwartek, iż tym razem nie poda liczby sprzedanych w pierwszy weekend handlu nowych iPhone'ów. Wells Fargo obniżyło w czwartek rekomendację dla Apple do "przeważaj".

Reklama

Z wieści z amerykańskich spółek, po publikacji niższej prognozy zysków, najwięcej od pięciu lat traciły walory Tractor Supply.

Lepsze od oczekiwań okazały się tygodniowe dane z rynku pracy w USA. Liczba nowych bezrobotnych w USA spadła o 4 tys., do najniższego od 7 tygodni poziomu. Rynek tymczasem oczekiwał wzrostu o 2 tys.

Przed zamknięciem indeks Euro Stoxx spada 0,2 proc. Niemiecki DAX zniżkuje 0,6 proc. Francuski CAC 40 idzie w dół o 0,3 proc.

W centrum uwagi rynków był w czwartek Europejski Bank Centralny, który pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian i potwierdził, iż planuje prowadzić skup aktywów z rynku do marca 2017 r. lub dłużej, jeżeli będzie to konieczne. EBC zlecił przegląd programu luzowania ilościowego - poinformował Mario Draghi podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia EBC.

Rynki oceniły decyzję EBC jako jastrzębią, a europejskie parkiety kontynuowały spadki po jej opublikowaniu.

Uwaga inwestorów skupi się teraz na kolejnych decyzjach banków centralnych. W przyszłym tygodniu na posiedzeniu zbiera się Bank Anglii, a tydzień później, w tym samym dniu, obradować będzie amerykańska Rezerwa Federalna oraz Bank Japonii.

Na giełdzie w Londynie wyróżniał się w czwartek Micro Focus. Hewlett Packard sprzedał brytyjskiej spółce część swojego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją oprogramowania. Akcje Micro Focus rosły nawet 20 proc.

Wyraźnie zwyżkowały walory Thomas Cook. Brytyjski operator turystyczny rozpoczął współpracę w ramach joint venture z chińską spółką Fosun.

W czwartek osłabił się amerykański dolar. Przed komunikatem EBC dolar tracił do euro ponad 0,6 proc. Po ogłoszeniu decyzji przez EBC kurs EUR/USD zwyżkował nawet do 1,132, po raz pierwszy od 26 sierpnia, lecz później odrobił około połowy strat i spadł w okolice 1,126.

Po danych o zapasach ropy z USA osłabił się jen. Kurs USD/JPY wzrósł powyżej 102.

Po decyzji EBC osłabił się funt - kurs GBP/USD powrócił do środowych poziomów w okolicach 1,33.

Po południu mocno rosły ceny ropy naftowej. W środę amerykański Departament Energii podał, że zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 14,51 mln baryłek, najwięcej od stycznia 1999 r. Baryłka europejskiego benchmarku zyskała ponad 3 proc. do ponad 49,5 USD. Notowaniom surowca sprzyjały również dane z Chin. W sierpniu import ropy wzrósł o 23,5 proc. rdr. do drugiego najwyższego w historii poziomu. Średnio Chińczycy kupowali 7,74 mld baryłek ropy dziennie, czyli w sumie 32,85 mln ton.

EBC ZLECIŁ PRZEGLĄD PROGRAMU LUZOWANIA ILOŚCIOWEGO

EBC zlecił przegląd programu luzowania ilościowego - poinformował Mario Draghi podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia EBC. Na chwilę obecną nie ma potrzeby dodatkowej stymulacji monetarnej - dodał. "Rada Prezesów zleciła odpowiednim komórkom EBC ocenę opcji, które zapewnią gładką implementację programu skupu aktywów" - powiedział Draghi. Komórki te mają "pełen mandat" do przeprojektowania programu luzowania ilościowego i w tym celu będą przyglądać się wszystkim możliwościom - dodał.

EBC POZOSTAWIŁ STOPY I PARAMETRY SKUPU AKTYWÓW BEZ ZMIAN

EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie. EBC potwierdził, iż planuje prowadzić skup aktywów z rynku do marca 2017 r. lub dłużej, jeżeli będzie to konieczne. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc. Stopa kredytu wynosi 0,25 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. EBC pozostawił bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Miesięczny target w przypadku tego programu wynosi nadal 80 mld euro. EBC potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, iż planuje prowadzić skup aktywów z rynku do marca 2017 r. lub dłużej, jeżeli będzie to konieczne.

NAJWIĘKSZY OD 1999 R. SPADEK ZAPASÓW ROPY W USA

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 14,51 mln baryłek, czyli 2,8 proc., do 511,357 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Jest to najmocniejszy spadek od stycznia 1999 r. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 3,38 mln baryłek, czyli 2,2 proc. do 158,13 mln baryłek - podał DoE. Poinformował też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 4,21 mln baryłek, czyli o 1,8 proc., do 227,8 mln baryłek.

WIĘKSZA ELASTYCZNOŚĆ W OCENIE DEFICYTU BUDŻETOWEGO PAŃSTW UE - JUNCKER

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jean-Claude Juncker w przyszłym tygodniu zaproponuje wprowadzenie większej elastyczności w ocenie deficytu i zadłużenia państw Unii Europejskiej - podaje portal Politico, powołując się na źródła w KE. Oznaczałoby to wprowadzenie zmian do Paktu Stabilności i Wzrostu, obowiązującego od 1997 r., który zakłada, iż relacja długu publicznego do PKB państwa UE nie może przekroczyć 60 proc., a deficyt budżetowy musi znajdować się poniżej 3 proc. PKB. W ubiegłym tygodniu Juncker powiedział, iż rozważa wykluczenie wydatków na edukację i inwestycje z wyliczeń deficytu i zadłużenia państw UE.

PKB JAPONII W II KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w II kw. 2016 r. o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 0,2 proc. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w II kw. o 0,2 proc. Szacowano wstępnie 0,0 proc. Nominalny PKB wzrósł w II kw. o 0,3 proc. kdk. Tu spodziewano się wzrostu o 0,2 proc.

EKSPORT I IMPORT CHIN ZASKOCZYŁ IN PLUS

Eksport Chin wzrósł w sierpniu o 5,9 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 2,9 proc. (w juanach) - podała administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport w VIII rdr wzrósł o 2,9 proc. Import Chin w sierpniu wzrósł rdr o 10,8 proc. (w juanach). Oczekiwano wzrostu o 0,7 proc., po spadku poprzednio o 5,7 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w VIII 346,03 mld juanów wobec nadwyżki poprzednio 342,80 mld juanów i oczekiwanych przez analityków 373,00 mld juanów.

DALSZE OBNIŻKI STÓP W JAPONII NIEWYKLUCZONE - WICEPREZES BOJ

Japoński bank centralny nie wyklucza pogłębienia ujemnych stóp procentowych ani podjęcia innych działań mających na celu osiągnięcie 2-proc. celu inflacyjnego - powiedział w czwartek Hiroshi Nakaso, wiceprezes BoJ. Jednocześnie Nakaso wykluczył możliwość rozszerzenia programu skupu aktywów Banku Japonii o zagraniczne obligacje.

WLK. BRYTANIA POWINNA JAK NAJSZYBCIEJ ROZPOCZĄĆ NEGOCJACJE Z UE - TUSK

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w czwartek w Londynie brytyjskiej premier Theresie May, że Wielka Brytania powinna jak najszybciej rozpocząć negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. "Piłka jest po waszej stronie" - zaznaczył. Składając wizytę na Downing Street 10, Tusk oznajmił, że 27 pozostałych krajów UE oczekuje formalnego uruchomienia przez Londyn procedury wyjścia z UE przewidzianej w art. 50 traktatu UE. Dodał, że "w interesie wszystkich" powinno to nastąpić możliwie szybko.(PAP)