"Pożyczka to element rządowej tarczy antykryzysowej" – podał w czwartek BGK w komunikacie prasowym.

Wnioski o pożyczkę przedsiębiorcy mogą składać elektronicznie poprzez stronę internetową - współpracującymi z BGK - Lubelskiej Fundacji Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”. Udzielają one pożyczek przedsiębiorcom z województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Pożyczka płynnościowa jest kierowana do przedsiębiorców, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej lub są nią zagrożeni. Pieniądze mogą oni przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Możliwa będzie półroczna karencja w spłacie (zapłata pierwszej raty po pół roku od zaciągnięcia pożyczki) oraz wakacje kredytowe.

Pożyczka - finansowana z unijnego Programu Inteligentny Rozwój - jest połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. Z perspektywy przedsiębiorcy pożyczki są więc nieoprocentowane, a firma spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Przedsiębiorca może uzyskać więcej niż jedną pożyczkę z zastrzeżeniem, że łączna wartość wszystkich pożyczek ze środków projektu nie może przekroczyć 15 mln złotych. Wkład własny nie jest wymagany, a okres spłaty wynosi do 6 lat.

Jak zapewnia BGK, procedury przyznawania pożyczek są proste. „Poza dokumentacją wymaganą przez instytucje finansujące (lista dostępna na ich stronach internetowych), przedsiębiorca we wniosku pożyczkowym powinien zawrzeć także plan, w którym przedstawi prognozę poprawy płynności finansowej firmy rozłożoną w czasie” – głosi komunikat.

„Pożyczka płynnościowa to kolejne ważne wsparcie dla firm z sektora MŚP. Bank Gospodarstwa Krajowego od pierwszych dni kryzysu aktywnie wspiera polskich przedsiębiorców w regionach i robi to poprzez zmiany i ułatwienia w dotychczasowych programach” - mówi cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich BGK Paweł Chorąży.

Chorąży zapowiedział, że pożyczka będzie dostępna w całej Polsce i już wkrótce zostanie uruchomiona przez kolejnych partnerów BGK w regionach. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska