W poniedziałek odbywa się globalna konferencja darczyńców na rzecz opracowania szybkiego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo metod diagnostyki i terapii, a także szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Aby zebrać fundusze na wsparcie tego przedsięwzięcia, Unia Europejska i jej partnerzy organizują światowy maraton składania deklaracji wkładów finansowych. Gospodarzem spotkania online jest Komisji Europejska.

"Polska razem z innym krajami V4 zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro - jako części inicjatywy - aby przyspieszyć proces opracowania niedrogich leków i szczepionki, jak również efektywnych metod testów (dotyczących Covid-19 - PAP). Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w stronę wspólnego europejskiego zwycięstwa nad pandemią i stworzy grunt pod przyszłą współpracę w podobnych kwestiach" - powiedział Morawiecki podczas konferencji w przekazie wideo transmitowanym na stronach internetowych KE.

Jak podkreślił, od początku pandemii Polska wspierała silną europejską odpowiedź w walce z chorobą i jej bezpośrednimi konsekwencjami, jak również przeciwdziała wpływowi, który wszyscy odczuwają w swoich społeczeństwach i gospodarkach.

"Dlatego cieszę się z tej inicjatywy jako istotnej części tej odpowiedzi. Jestem zadowolony i dumny, że jesteśmy jej częścią. Mój kraj, jak wiele innych w Europie i poza nią, zmaga się z ogromną presja w radzeniu sobie z kryzysem pandemii. Niemniej jednak nasza determinacja nie osłabia się, by pomagać tym, którzy są w większej potrzebie" - powiedział.

Dodał, że jak dotąd Polska dostarczyła pomoc humanitarną i rozwojową do wielu krajów świata. "Nasze zespoły medyczne pomagają krajom, takim jak Włochy, Kirgistan czy USA. Dostarczamy sprzęt medyczny i wspieramy programy humanitarne i rozwojowe warte 3,8 mln euro w krajach Partnerstwa Wschodniego, wzmacniając służby medyczne i ratunkowe, wspierając szpitale i inne obiekty istotne w walce z pandemią" - zaznaczył.

Dodał, że od ostatniego roku Polska sfinansowała projekty warte prawie 7 mln euro we współpracy z organizacjami pozarządowymi, których celem było przede wszystkim wzmocnienie systemów służby zdrowia, systemów sanitarnych i dostępu do wody, jak i budowa odporności społeczności lokalnych w krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Partnerstwa Wschodniego.

Jak powiedział, dodatkowo Polska uruchomiła nową edycję polskiego funduszu dotyczącego danych i rozwiązań cyfrowych w walce z pandemią, pomagając Białousi i Ukrainie.

Wskazał, że Polska także wspiera międzynarodowe mechanizmy poprzez wkład w wysokości 1 mln złoty do Centralnego Funduszu ds. Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych (CEFR) i ćwierć miliona euro na aktywności UNICEF-u w Palestynie.

"Jesteśmy także w procesie autoryzacji projektów pomocy humanitarnej o wartości ponad 1,5 mln euro i dostarczających dodatkową pomoc dla krajów na Bałkanach Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego, Afryki i Bliskiego Wschodu" - powiedział premier.

Wskazał, że Polska mocno wspiera wspólne podejście europejskie i przeznaczania środków z unijnego programu Horyzont Europa na badania nad testami i szczepionką na Covid-19.

Z Brukseli Łukasz Osiński(PAP)