Wdrożone przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) rozwiązanie przelewów ekspresowych jest drugim na świecie, po Wielkiej Brytanii, profesjonalnym systemem, umożliwiającym bezpośrednią realizację natychmiastowych przelewów. – Express Elixir to rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na natychmiastowym zasileniu rachunku wybranej osoby lub firmy. Jest przydatne zarówno w typowych transakcjach biznesowych, jak i sytuacjach awaryjnych, np. aby uniknąć ryzyka naliczania odsetek za spóźnienia w opłacaniu rachunków – wyjaśnia Grzegorz Leńkowski z KIR.

Wcześniej zalety ekspresowych przelewów w systemie KIR poznali już klienci kilku innych banków, m.in. BZ WBK czy Śląskiego. Niestety, prowizje za nie są wyższe, niż opłaty za zwykłe przelewy: kształtują się w przedziale między 3 a 10 zł. Ale są też wyjątki, jak BZ WBK, który od najbogatszych klientów nie pobiera za to dodatkowych pieniędzy.

Tymczasem na polskim rynku dostępne jest konkurencyjne dla systemu KIR rozwiązanie firmy Blue Media, która występuje tu w roli pośrednika między bankami nadawcy i odbiorcy przelewów. To odróżnia system Blue Media od produktu KIR, gdzie pośredników nie ma. Spośród banków ogólnokrajowych z Blue Media współpracują MultiBank, mBank, Alior Sync a od niedawna także Eurobank. Ten ostatni wprowadził promocję – oferuje przelewy ekspresowe bezpłatnie. 10 przelewów w miesiącu bezpłatnie mogą wykonać też klienci Sync’a. W pozostałych instytucjach prowizje kształtują się na poziomie 5-10 zł.

Z danych przekazywanych przez KIR i Blue Media można wnioskować, że Polacy przyzwyczaili się już do nowej usługi i korzystają z niej coraz częściej. W lipcu wykonali już ponad 100 tys. przelewów ekspresowych i natychmiastowych.

Prowizje za przelewy ekspresowe/natychmiastowe
BankSystemKoszt
Alior BankKrajowa Izba Rozliczeniowa1-5 zł
Alior SyncBlue Media0 zł
EurobankBlue Media0 zł
BPSKrajowa Izba Rozliczeniowa10 zł
BREKrajowa Izba Rozliczeniowa10 zł
BZ WBKKrajowa Izba Rozliczeniowa0-3 zł
Citi HandlowyKrajowa Izba Rozliczeniowa10 zł
ING Bank ŚląskiKrajowa Izba Rozliczeniowa5-10 zł
mBankBlue Media5-10 zł
Meritum BankKrajowa Izba Rozliczeniowa5 zł
MillenniumKrajowa Izba Rozliczeniowa10 zł
MultiBankBlue Media5-10 zł