"Realizacja nakładów inwestycyjnych uzależniona jest od środków obrotowych. W całorocznym capeksie mamy ujęte min. koszty związane z homologacją naszych maszyn, które w związku ze zmieniającymi się przepisami musimy wykonać. Rozliczamy też projekt skrzyni biegów Vigus, który był dofinansowany przez NCBiR i opiewa na 22 mln zł. Musimy ten projekt rozliczyć do końca 2018 r. Realizacja pozostałych inwestycji będzie jednak uzależniona od dostępu do kapitału obrotowego. Oceniam, że capex w drugim półroczu może być wyższy niż w pierwszym, ale mimo to w całym roku zrealizujemy nakłady na poziomie 60% z wcześniej zaplanowanych 35 mln zł" - powiedziała Kośko w rozmowie z ISBnews.

W planowanych pierwotnie inwestycjach opiewających na 35 mln zł są również nakłady związane z rozbudową centrum badawczego i doposażeniem linii produkcyjnych, ale wybór przedmiotu inwestycji zależy od dostępności kapitału, dodała wiceprezes.

"Realizacja zależy od dostępności kapitału, ale nie mamy problemu z przesunięciem wybranych celów na przyszły rok. Capex staramy się realizować według potrzeb i możliwości" - podsumowała Kośko.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

Daniel Gąsiorowski

(ISBnews)