W ostatnim czasie z polskiego rynku pracy nadchodzą same dobre informacje. Bezrobocie spadło do 8,5 proc., co w relacji miesięcznej daje spadek o 0,1 pkt. proc., natomiast w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku stopa bezrobocia była niższa o 1,4 punktu procentowego. Jednocześnie GUS podał, że w drugim kwartale bieżącego roku liczba bezrobotnych spadła poniżej 1,1 mln i była o 215 tys. mniejsza niż przed rokiem. Dane uwzględniają także szarą strefę gospodarki.
Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert zatrudnienia, co znacząco wpływa na skrócenie przeciętnego czasu poszukiwania pracy. Według danych GUS poszukiwanie pracy skróciło się przeciętnie o półtora miesiąca.
Jak w tej sytuacji odnajdują się osoby będące na bezrobociu od wielu miesięcy? W pierwszym kwartale 2016 r. bezrobocie także spadało. W marcu 2016 r. wynosiło 10 proc., podczas gdy w styczniu 10,3 proc. Kwiecień przyniósł kolejny spadek stopy bezrobocia do 9,5 proc. nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby, które straciły status osoby bezrobotnej znalazły pracę.
Z danych Eurostatu (najnowszych dostępnych) wynika, że w Polsce w pierwszym kwartale 2016 roku z bezrobocia wyszło i znalazło zatrudnienie nieco ponad 10 proc. osób, które w poprzednim kwartale były bez pracy. Dużo większa grupa bezrobotnych (24 proc.) przeszła w stan bierności zawodowej (czyli nadal nie ma pracy, ale nie jest rejestrowana jako bezrobotny). Blisko 66 proc. bezrobotnych w ostatnim kwartale 2015 r. nadal było bez pracy w pierwszym kwartale 2016 r.
Patrząc na dane z sprzed roku także widać, że odsetek osób przechodzących z bezrobocia w stan bierności zawodowej zwiększa się. W Polsce odsetek osób bezrobotnych, które znalazły zatrudnienie w pierwszym kwartale 2016 roku był większy o 1,7 punktu procentowego niż rokiem. Natomiast udział osób, które w tym samym czasie przeszły z bezrobocia w stan bierności zawodowej zwiększył się o 5 pkt proc.
Przepływy na rynku pracy w Unii Europejskiej
Spośród wszystkich osób w Unii Europejskiej (UE), którzy byli bezrobotni w czwartym kwartale 2015 roku 65,7 proc., czyli 13 mln osób, nadal pozostawało bez pracy w pierwszym kwartale 2016 roku. O wiele mniejsza grupa, 3 mln bezrobotnych (15,4 proc.), znalazła zatrudnienie. Grupę osób biernych zawodowo zasiliła rzesza 3,7 mln bezrobotnych w czwartym kwartale 2015 roku (18,9 proc.).
Wśród wszystkich pracowników UE, którzy byli zatrudnieni w czwartym kwartale 2015 r. w pierwszym kwartale pracę miało nadal 96,2 proc. (169,7 mln osób), natomiast 1,7 proc. z tej grupy poszło na bezrobocie (2,9 mln), a 2,2 proc. (czyli 3,8 mln osób) przeszło w stan bierności zawodowej.
Pracujacy(2016-09-12 23:44) Zgłoś naruszenie 182
To bardzo proste dlaczego wzrasta grupa biernych zawodowo: 1. Oferty pracodawców oscylują wokół 1500-2000 netto to mając 3 dzieci ma 1500 netto zatem nie opłaca się wstawać codziennie wysłuchiwać pier...ł szefa lub kierownika i ma się święty spokój , dojeżdżać do pracy sutobusem lub samochodem ponosić koszty paliwa ubezpieczenia itd. 2. Aby ruszyć ludzi z strefy bierności zawodowej należy zaoferować min 3000 netto i zapewnić rozwój zawodowy i finansowytzn należy pracownikaów sznować jak w Niemczech czy Francji.
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzbuehehe(2016-10-19 13:52) Zgłoś naruszenie 00
W każdym cywilizowanym państwie są zasiłki na dzieci, nie mylić z usa.
hun(2016-10-02 10:14) Zgłoś naruszenie 22
albo dać 500+ to bardzo aktywizuje.
sceptyk(2016-10-02 15:56) Zgłoś naruszenie 11
ponownie wydumane teorie i interpretacje powodowane mistyfikowanie danych o skali bezrobocia w publicznym przekazie rozpoczęte przez Jacka Kuronia w ramach propagandy sukcesu, kolejnym elementem układanki jest zatajanie informacji o wolnych miejscach pracy przez ich skomercjalizowanie przez podwiązane pod układy polityczne biura pośrednictwa pracy, kolejnym elementem układanki jest niedopuszczanie do kontynuacji zatrudnienia osób w weku przedemerytalnym na stanowiskach zgodnych z ich dorobkiem i kwalifikacjami, następnym elementem jest funkcjonowanie list tworzonych przez różnego rodzaju struktury których należy pozbawić źródeł utrzymania za brak dyspozycyjności, odmowy uczestnictwa w procederach karnych czy też korupcyjnych czy też ze względu na osiągane pozytywne sukcesy ekonomiczne czy też ze względu na posiadany autorytet społeczny czy zawodowy kolejnym elementem jest w przypadku alternatywy w zatrudnieniu polaka czy np ukraińca jest zakaz zatrudnienia polaka, nie chce mi się rozwijać dalej informacji i istniejących patologiach w tym zakresie oraz metodach ich egzekwowania
Odpowiedz