statystyki

Koniec z podatkowymi ucieczkami za granicę. ZUS i fiskus wymienią się danymi

14 września 2016, 09:50
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Uciekanie ze składkami do Czech czy Wielkiej Brytanii będzie ryzykowniejsze. Podobnie jak opłacanie ich w kraju, ale zarazem deklarowanie skarbówce braku jakichkolwiek dochodów.

Reklama

Reklama

Takie są założenia projektu nowelizacji dwóch ustaw: o administracji podatkowej i systemie ubezpieczeń społecznych, który już trafił do Sejmu. Jego autorzy (grupa posłów PiS) chcą, aby urzędnicy skarbowi i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaczęli wymieniać się danymi. Wprawdzie formalnie jest to możliwe już dziś, jednak w praktyce okazuje się nieefektywne. Obie instytucje przesyłają sobie bowiem w ten sposób duże, zanonimizowane zbiory danych, z których nie mogą wyodrębnić informacji dotyczących poszczególnych osób i podmiotów.

Dlatego projekt zakłada, że zarówno urząd skarbowy, jak i ZUS będą mogły mieć pełen ogląd sytuacji majątkowej zwykłego Kowalskiego. W jedną stronę popłyną najważniejsze informacje dotyczące naszych osobistych rozliczeń podatkowych, w drugą – dane, że np. ktoś co miesiąc regularnie opłaca składki, mimo że przed fiskusem deklaruje brak dochodów.

ZUS łatwo skontroluje, czy osoba, która opłaca składki za granicą, nie robi tego tylko po to, aby zaoszczędzić na nich w kraju. Fiskus z kolei upewni się, czy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej jest faktycznie osobą niepełnosprawną.

Na zmianie przepisów skorzystać ma zarówno budżet państwa, jak i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o uszczelnienie systemu poboru danin i poprawienie ich egzekucji.

Temu celowi ma również służyć przyjęty wczoraj przez rząd projekt zaostrzenia kar za wystawianie pustych faktur i posługiwanie się nimi. Najwyższa przewidziana w nim kara to aż 25 lat więzienia (czyli podobnie jak w przypadku zabójstwa). Sąd będzie mógł ją wymierzyć, gdy łączna wartość towarów i usług wykazanych w fałszywej fakturze będzie większa niż 5 mln zł.

Co do zasady, za podrabianie, przerabianie i używanie pustych faktur będą groziły kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli jednak wartość towarów i usług wykazanych na pustej fakturze przekroczy 1 mln zł, kara nie będzie mogła być niższa niż 3 lata więzienia. ⒸⓅ 

>>> Polecamy: Francuski rząd zaczyna kampanię wyborczą. Obniży podatki o miliard euro

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • bk2b(2016-09-14 10:59) Odpowiedz 232

  To jest błąd.... Polacy wiedzą że wolna kwota od podatku w UK jest 10 krotnie większa od Polskiej....To doprowadzi do zamknięcia już na stałe działalności w Polsce tych osób które mogą wystawiać wewnątrz wspólnotowe dokumenty... Nikt nie jest frajerem... Polacy też wiedzą że zapowiadane reformy i nowe inwestycje Państwa musi ktoś sfinansować. Koszty tego poniosą właśnie przeciętni Polacy którzy zamiast odkładać pieniądze na emerytury staną się jeszcze bardziej ubogimi dzia dami... .

 • Kaito(2016-09-14 14:15) Odpowiedz 191

  He, he....ZUS + fiskus, dwie największe przeszkody powstrzymujące Polskę przed rozwojem gospodarczym... Kto powiedział, że czasy Pańszczyźniane to część zamierzchłej historii?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Black(2016-09-14 14:59) Odpowiedz 180

  Co za idiozm "W jedną stronę popłyną najważniejsze informacje dotyczące naszych osobistych rozliczeń podatkowych, w drugą – dane, że np. ktoś co miesiąc regularnie opłaca składki, mimo że przed fiskusem deklaruje brak dochodów."!!! Przecież w tym chorym kraju nawet jak nie masz dochodu musisz je płacić, często pożyczać kasę.

 • OLEG(2016-09-14 15:36) Odpowiedz 100

  CHORY KRAJ AFERA GONI AFERĘ A ONI BĘDĄ WYMIENIAĆ SIĘ DANYMI

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze