Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May opublikowała w piątek specjalne oświadczenie szefowej rządu w sprawie statusu Irlandii Północnej, zawierające szereg zobowiązań dotyczących przyszłości kraju w toku dalszych negocjacji z Unią Europejską.

W komunikacie podkreślono, że osiągnięte tego dnia porozumienie w sprawie pierwszego etapu negocjacji dotyczących wyjścia ze Wspólnoty "pozwala brytyjskiemu rządowi na przejście do następnej fazy negocjacji".

Premier May podkreśliła, że "ogromnie ceni sobie pozycję Irlandii Północnej w ramach Wielkiej Brytanii" i w procesie negocjacji kierowało nią sześć kluczowych zasad, w tym m.in. poparcie dla integralności Zjednoczonego Królestwa, utrzymanie Irlandii Północnej we wspólnym rynku Wielkiej Brytanii, a także zapobieżenie powstaniu nowych granic.

Reklama

Jak dodała, utrzymana zostanie także dotychczasowa strefa swobodnego przepływu osób pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, a także wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku.

May podkreśliła także, że cała Wielka Brytania bez wyjątku opuści unię celną i wspólny rynek UE, a także zostanie wyłączona z jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co pozostaje "fundamentalnym faktem" i konsekwencją decyzji o opuszczeniu Wspólnoty.

"Te negocjacje są kluczowe dla przyszłości Irlandii Północnej i całej Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, czy ktoś głosował za wyjściem (z UE) czy pozostaniem, jestem zdeterminowana, żeby doprowadzić do wyniku negocjacji, który będzie w interesie wszystkich w Wielkiej Brytanii" - zakomunikowała premier.

Premier Irlandii: to znaczący dzień w negocjacjach w sprawie Brexitu

Premier Irlandii Leo Varadkar z zadowoleniem przyjął w piątek porozumienie między UE a W. Brytanią w sprawie pierwszego etapu rozmów o Brexicie. "To bardzo znaczący dzień dla wszystkich na wyspie irlandzkiej, dla sąsiedniej wyspy i członków UE" - powiedział.

Jak dodał Varadkar, w ocenie irlandzkiego rządu "osiągnięto wszystko, co chcieliśmy osiągnąć w pierwszej fazie tych negocjacji", a Dublin "otrzymał zapewnienia i gwarancje, których potrzebuje od Wielkiej Brytanii oraz wsparcie ze strony Unii Europejskiej".

"To nie jest koniec, ale koniec początku. Będziemy nadal zaangażowani i uważni w drugiej fazie przygotowywania i ratyfikacji nowych traktatów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią,(...) a także w procesie ich implementacji" - podkreślił premier.

Varadkar zaznaczył, że piątkowe ustalenia "chronią w pełni porozumienie wielkopiątkowe", a także gwarantują utrzymanie obecnej sytuacji prawnej, w której wszystkie osoby urodzone w Irlandii Północnej będą miały prawo ubiegania się o irlandzkie i unijne obywatelstwo.

Szef rządu dodał, że utrzymany zostanie także wspólny obszar podróży pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią, a obywatele obu państw będą dysponować prawem do mieszkania, pracowania i studiowania w obu krajach.

Jednocześnie podkreślił, że Wielka Brytania zobowiązała się do uniknięcia tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, gwarantując władzom w Dublinie, że w wyniku Brexitu nie zostanie tam przywrócona fizyczna infrastruktura lub kontrola graniczna.

Dalsze rozmowy o przyszłości relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią mają stanowić oddzielny wątek negocjacji w ramach drugiego etapu rozmów o przyszłym partnerstwie między Wielką Brytanią a Unią Europejską

Varadkar zapewnił także północnoirlandzkich unionistów, że jego rząd "nie ma ukrytych planów" związanych z Brexitem i nie będzie próbował wykorzystać sytuacji do zjednoczenia Irlandii bez uprzedniej, demokratycznie wyrażonej zgody mieszkańców.

"Chcemy budować mosty, nie granice; chcemy, żeby pojednanie i wzajemny szacunek rosły" - tłumaczył premier.

>>> Czytaj też: Przełom ws. brexitowych negocjacji. Juncker: prawa obywateli UE na Wyspach będą chronione