Stawki najmu mieszkań

Stawki najmu mieszkań

źródło: DGP

Z danych zebranych dla DGP przez Martę Kosińską, analityka serwisu nieruchomości Szybko.pl, wynika, że w tym roku w większości dużych miast trzeba będzie za najem zapłacić o kilka procent więcej niż w roku 2014. Podwyżka nie przekracza zazwyczaj 100 zł miesięcznie, ale w przeliczeniu na cały rok to już zmiana zauważalna. Marta Kosińska podwyżki czynszów wiąże m.in. z mniejszą liczbą ofert mieszkań do wynajęcia.

W Warszawie ogłoszeń jest na przykład o ok. 10 proc. mniej. We Wrocławiu ogłoszeń jest już o 1/4 mniej niż przed rokiem.

– Przez ostatnie 2–3 lata na rynku wtórnym dokonywano zdecydowanie mniej zakupów niż w okresie 2006–2009. Mimo że ostatni rok był dobrym czasem dla deweloperów, którzy notowali rekordowe wyniki sprzedaży, to zakupy te nie zaspokajały wszystkich potrzeb mieszkaniowych. Mniej zakupów na rynku wtórnym powodowało wzrost zapotrzebowania na mieszkania do wynajęcia – ocenia.

Według Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i Morizon.pl, wyszukiwarki ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości, kilkuprocentowe podwyżki to również efekt m.in. wzrostu czynszów dla administracji oraz wzrostu kursu franka szwajcarskiego, a przez to wysokości rat kredytów hipotecznych zaciągniętych na zakup wielu z wynajmowanych mieszkań.

Według pośredników studenci najczęściej wynajmują mieszkania dwupokojowe lub kawalerki w atrakcyjnej cenie, położone blisko uczelni. Chętniej wybierają też starsze, a więc tańsze mieszkania. Z drugiej strony rosną ich wymagania co do wyposażenia.

– Obowiązkowe są dziś podstawowe sprzęty AGD, pralka, lodówka, a także dostęp do internetu. Mieszkanie powinno być też umeblowane – podaje Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszy się jednocześnie wynajem stancji, czyli pojedynczego pokoju w mieszkaniu właścicieli. Obecnie na stancje decydują się zwykle studenci pierwszego roku. Potem szukają jednak lokum razem z innymi studentami.