"Jerozolima jest stolicą Izraela; zapewniamy wolność wyznania dla wszystkich religii" - oznajmił Netanjahu w przemówieniu podczas uroczystości honorującej zasłużonych członków Mosadu, izraelskich służb wywiadowczych.

Jak zaznacza agencja AP, Netanjahu nawiązał w ten sposób do środowego wystąpienia prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa podczas szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) w Stambule. Palestyński przywódca mówił, że niedawna decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela jest "największym przestępstwem" i zagraża pokojowi na świecie.

Państwa, które wzięły udział w szczycie OWI, wydały w środę wspólną deklarację, w której uznały decyzję USA ws. Jerozolimy za "pustą i nieważną" oraz niebezpieczną. Wezwały też amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do jej odwołania.

"(...) Wszystkie te deklaracje nie robią na nas wrażenia" - zaznaczył w odpowiedzi na stanowisko OWI Netanjahu. "W końcu prawda zwycięży i wiele państw uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniesie do niej swoje ambasady" - dodał.

Nadzwyczajny szczyt OWI zwołano po ogłoszeniu 6 grudnia przez Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. OWI, która skupia 57 państw, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że decyzja Stanów Zjednoczonych oznacza "jawną agresję". Turcja, która obecnie przewodniczy tej organizacji, jest jednym z największych krytyków tej decyzji.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele budynków rządowych państwa żydowskiego, w tym parlament i Sąd Najwyższy. (PAP)

mobr/ mc/