8 mld USD – taką zawrotną kwotę w 2018 r. (według prognoz CB Insights) fundusze VC zainwestują tylko w jedną branżę. Mowa o cybersecurity, która od 3 lat zdobywa serca i portfele kolejnych inwestorów. I nie jest to ślepy trend a odpowiedź na oczekiwania rynku: tegoroczny raport „Doing Business”, bazujący na ankietach wśród 12 tys. liderów biznesu wskazuje, że to właśnie cyberbezpieczeństwo jest kluczowym tematem i zagrożeniem dla firm m.in. w Azji, Europie jak i Ameryce Północnej. To będzie też jeden z wiodących tematów podczas Impact fintech’18 w Łodzi.

- Cyberprzestępstwa to ryzyko numer 1. przy prowadzeniu biznesu na rynkach odpowiadających za ponad 50 proc. globalnego PKB. To mocna wskazówka dla rządów i biznesów, by wzmocnić cyberbezpieczeństwo i zaufanie w silnie połączonej ze sobą gospodarce cyfrowej – podkreśla Lori Bailey, szefowa cyfrowego ryzyka w Zurich Insurance Group.

Ślad odporności

Potrzeba rodzi konkretne rozwiązania, dotychczas nieznane specom od cyfrowego bezpieczeństwa. Jednym z globalnych liderów jest na tym polu m.in. brytyjski Darktrace, wyceniany obecnie na 1,65 mld USD, którego 800-osobowy zespół koncentruje się na rozwijaniu Antigeny, autonomicznego systemu odpowiedzi na zagrożenia w sieci.

- Pomysł Darktrace jest unikalny. To coś na kształt systemu immunologicznego człowieka, opartego o machine learning i AI. To powoduje, że Antigena jest zawsze o krok przed cyberprzestępcami – przekonuje Mateusz Flak, przedstawiciel Darktrace w regionie CEE i zarazem jeden ze speakerów podczas Impact fintech’18.

Ścieżkę rozwoju w oparciu o bezpieczeństwo zapewnione przez AI przyjął też chiński Wecash, którego algorytmy są w stanie podać tzw. scoring bankowy małej i średniej firmy lub osoby fizycznej w zaledwie 10 sekund. Takie rozwiązanie jest pożądane w branży finansowej, minimalizując ryzyko wyłudzeń i przestępstw.

- Wecash to sztuczna inteligencja, bazująca na pracy na wielkich bazach danych i bardzo wyrafinowanej, zautomatyzowanej analityce. Skomplikowane ale skuteczne – przyznaje Daniel Qin, szef Wecash na Europę, obecny wśród liderów na Impact fintech’18.

Oczy na Łódź

Jak nadać fintechowej rewolucji właściwą dynamikę? Na to pytanie odpowiedzą liderzy świata fintech, spotkający się 28 i 29 listopada na kongresie Impact fintech'18 w Łodzi (Wytwórnia oraz DoubleTree by Hilton). Impact fintech'18 to 3 sceny, dziesiątki wystąpień, paneli, warsztatów, ponad 2000 uczestników, ponad 150 speakerów i przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Łodzi przyjadą przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem fintech np. ING, TransferWise, Ripple, Azimo, Mastercard czy Tauron. Nie zabraknie też „dużych” nazwisk ze światowego ekosystemu fintechowego, takich jak m.in. minister Jadwiga Emilewicz, wysocy przedstawiciele Ministerstwa Handlu Zagranicznego Wielkiej Brytanii, Brunon Bartkiewicz (ING Bank Śląski), Bettina Warburg (Animal Ventures) czy Adam Kostrzewa (BGK). Impact fintech'18 to wszystko co ważne i nowe w m.in. sztucznej inteligencji, blockchainie, big data, platformach bankowości internetowej nowej generacji oraz rozwiązaniach prawnych. Dołącz do Impact fintech'18 i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki.