Centralny Bank Rosji poinformował o planach przekazania 35 mld rubli (ok. 530 mln dolarów) dla rosyjskiego Trust Banku, aby uratować popularnego kredytodawcę przed bankructwem – poinformowała agencja Reuters. Bank, którego "twarzą" jest hollywoodzka gwiazda Bruce Willis, to pierwsza ofiara kryzysu finansowego, który w ostatnich miesiącach dotknął rosyjską gospodarkę.

Począwszy od poniedziałku nadzór nad dalszą działalnością Trust Banku przejęła Agencja Depozytów i Ubezpieczeń kierowana przez Centralny Bank Rosji. Dzięki rozpoczętej dziś operacji rosyjski bank ma kontynuować swoją działalność i bez przeszkód realizować wszelkie operacji finansowe.

Reklama

- Klienci banku, łącznie z depozytorami, mogą korzystać z wszystkich usług, tak jak dotychczas – poinformował rosyjski bank centralny w specjalnym oświadczeniu.

Zgodnie z danymi agencji Interfax, Trust Bank znajduje się obecnie na 32 miejscu pośród największych rosyjskich kredytodawców (uwzględniając aktywa). Zajmuje również 15 miejsce pod względem liczby posiadanych kont osobistych.

1 grudnia Trust Bank posiadał na swoich kontach 145 miliardów rubli (2,63 mld dolarów) w prywatnych depozytach osobistych. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów zaproponowało podwojenie ubezpieczenia depozytów do 1,4 mln dubli (25 tys. dolarów), na wypadek bankructwa banku. Centralny Bank Rosji poinformował, że już wkrótce wyznaczy inwestora, który dokona bail-outu Trust Banku. Najprawdopodobniej będzie to jeden z dużych rosyjskich banków.

>>> Czytaj też: Rosja trzęsie się w posadach. Kryzys zakończy rządy Putina?

Do dużej popularności Trust Banku na rosyjskim rynku przyczyniła się kampania promocyjna z udziałem znanego amerykańskiego aktora Bruce’a Willisa. Hollywoodzka gwiazda wciąż jest główną „twarzą” tej instytucji, o czym można przekonać się odwiedzając oficjalną stronę internetową Trust Banku.