Jak poinformowano, UNICEF zadeklarował przekazanie dotacji w wysokości 25 tys. funtów na rzecz organizacji charytatywnej School Food Matters, która wykorzysta te pieniądze na dostarczenie podczas dwutygodniowej szkolnej przerwy świątecznej tysięcy paczek śniadaniowych dla narażonych na niedożywienie dzieci i rodzin z dzielnicy Southwark w południowym Londynie. W każdej paczce znajdzie się ilość jedzenia wystarczająca na 10 śniadań w okresie świąt Bożego Narodzenia.

"Zdajemy sobie sprawę, że to bezprecedensowa sytuacja, która wymaga od wszystkich zakasania rękawów, wkroczenia do akcji w celu wspierania dzieci i rodzin, które najbardziej tego potrzebują" - powiedziała Anna Kettley z brytyjskiego oddziału UNICEF.

Epidemia koronawirusa, której pośrednim efektem jest likwidacja ponad 800 tys. miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, powoduje, że coraz więcej gospodarstw domowych ma trudności finansowe. Czasem są one na tyle duże, że oznaczają niedożywienie. Badanie przeprowadzane w maju na zlecenie organizacji charytatywnej Food Foundation pokazało, że 2,4 miliona dzieci w Wielkiej Brytanii - czyli 17 proc. wszystkich - mieszkało w gospodarstwach domowych, w których nie ma bezpieczeństwa żywnościowego. Do października natomiast o 900 tys. zwiększyła się liczba dzieci korzystających z darmowych posiłków szkolnych.

Reklama

Na rosnący problem niedożywienia dzieci w Wielkiej Brytanii zwracał uwagę w ostatnich miesiącach piłkarz Marcus Rashford, który prowadził głośną kampanię na rzecz utrzymania przez okres przerw w zajęciach szkolnych bonów żywnościowych dla dzieci z najuboższych rodzin.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)