statystyki

Kuba rozpaczliwie potrzebuje ropy. Castro prosi o pomoc Rosję

5 września 2016, 17:13 | Aktualizacja: 05.09.2016, 17:27
Źródło:PAP
Ropa naftowa

Ropa naftowaźródło: ShutterStock

Przywódca Kuby Raul Castro zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o sprawdzenie możliwości zwiększenia dostaw ropy na wyspę - informują w poniedziałek rosyjskie media powołując się na "dobrze poinformowane źródło".

Reklama

Reklama

Źródło to, znające treść pisma prezydenta Kuby do prezydenta Rosji, powiedziało, że trudności z dostawami ropy na Kubę wynikają ze spadku wydobycia w Wenezueli. W związku z tym Kuba postanowiła szukać wsparcia na rynku międzynarodowym.

Co więcej, władze na wyspie zmuszone są ograniczyć ilość zużywanej energii, tak by zmniejszyć negatywne oddziaływanie niedoborów ropy na sytuację mieszkańców.

Jak wynika z korespondencji między szefami państw, strona kubańska chciałaby, aby dostawy ropy i produktów ropopochodnych opierały się na "życzliwych warunkach finansowania. Minister rozwoju gospodarczego Rosji skłania się ku wyznaczeniu do tego zadania koncernom Zarubieżnieft i Rosnieft, które utrzymują stosunki partnerskie z Kubą" - odnotowują rosyjskie media.

Obecnie Kuba zaopatruje się w ropę naftową głównie w Wenezueli. Jednak wydobycie ropy w Wenezueli spadło do najniższego poziomu od 2003 roku. Z kolei dane rosyjskiej Federalnej Służby Celnej pokazują, że od 2010 do 2015 roku Rosja dostarczyła na Kubę 17 tysięcy ton produktów ropopochodnych na łączną sumę 11,3 miliona dolarów, natomiast w pierwszym półroczu 2016 roku 1,4 tysiąca ton.(PAP)

>>> Polecamy: Ropa w USA znów tanieje. Brak konkretów po rozmowach Rosji i Arabii Saudyjskiej

Reklama

Reklama

  • niepelnosprawny,org(2016-09-05 20:40) Odpowiedz 30

    zapewne, podwójna stawka dla swoich towarzyszy......

  • oBożenko(2016-09-05 18:07) Odpowiedz 10

    Na money•pl napisane jest że proszą Obamę... Więc kogo??

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze