Zdaniem MFW w najgorszym stanie będzie w mijającym roku gospodarka Wenezueli, której produkt krajowy skurczy się o 8 proc. Niewiele lepiej wygląda sytuacja takich egzotycznych państw jak Sudan Południowy (minus 7,83 proc.), Gwinea Równikowa (minus 7,37 proc.) oraz Makao (minus 7,17 proc.).

W ciężkiej sytuacji znajdują się także południowoamerykańskie państwa, a przede wszystkim Ekwador (spadek PKB o 4,5 proc.) oraz Brazylia (minus 3,8 proc.). W recesji znajdą się także m. in. Białoruś, Libia, Rosja, Argentyna oraz Grecja.

Szacunki MFW objęły aż 190 państw z całego świata.

Problemy Wenezueli, podobnie jak innych gospodarek opartych o eksport ropy naftowej (przede wszystkim Rosji) nie dziwią. Z szacunków Standard & Poor’s wynika, że ropa generuje aż 15 proc. PKB Wenezueli, odpowiada także za połowę przychodów do państwowej kasy a także 95 proc. eksportu tego kraju. Państwo to zmaga się też z bardzo wysoką inflacją i niedoborem różnego rodzaju towarów.

Brazylia walczy z kolei z wielkim skandalem korupcyjnym, w który zamieszani są najważniejsi politycy oraz przedstawiciele państwowego wielkiego koncernu naftowego – Petrobrasu. Ofiarą zamieszania może paść prezydent Dilma Rousseff, wobec której może zostać wszczęta procedura impeachmentu (za opowiedziała się komisja ds. impeachmentu izby niższej Kongresu (parlamentu) Brazylii).

Obecnie musi wypowiedzieć się w tej sprawie Izba Deputowanych na posiedzeniu plenarnym. Wymagana większość wynosi 2/3 głosów.

Jeżeli wniosek o postawienie prezydent w stan oskarżenia zostanie przegłosowany wymaganą większością głosów, ostateczną decyzję podejmie Senat gdzie wystarczy zwykła większość głosów. Wówczas Rousseff zostanie zawieszona w swoich czynnościach i rozpoczną się przygotowania do procesu.

>>> Czytaj również: Rentowności polskich obligacji 10-letnich po raz pierwszy od 2002 r. wyższe niż węgierskich