Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje - inwestorzy nareszcie dostali informację, na którą czekali od długiego czasu - jest wstępne porozumienie w handlu USA-Chiny. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 1 proc. do 6.216,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,59 proc. do 2,8130 USD za funt.

Amerykańskie źródła zbliżone do negocjacji podały, że USA i Chiny osiągnęły w czwartek częściowe porozumienie handlowe. Zgodnie z nim w niedzielę nie wejdą w życie zapowiadane wcześniej przez Waszyngton 10-procentowe karne cła na wybrane produkty importowane z Chin.

Stany Zjednoczone miały zaoferować wycofanie się z planowanego podniesienia ceł na chińskie towary importowane do USA o wartości 160 miliardów dolarów. W zamian Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld USD w 2020 roku - wynika z informacji źródeł.

Ponadto, dotychczas wprowadzone amerykańskie cła obejmujące chińskie towary o wartości 360 mld dolarów, miałyby zostać obniżone nawet o połowę.

Źródła podały, że warunki porozumienia handlowego USA-Chiny zostały uzgodnione, ale tekst prawny nie został jeszcze "sfinalizowany".

Chociaż obecnie wycofywane taryfy nie miały bezpośredniego wpływu na metale, to ich ceny rosną w nadziei, że osiągnięte porozumienie będzie wspierać wzrost w globalnym przemyśle i popyt na surowce.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME kosztowała bez zmian 6.156,00 USD za tonę.