Senator PiS Grzegorz Bierecki złożył rezygnację z funkcji prezesa Kasy Krajowej SKOK. Będzie jednak zasiadał w radzie nadzorczej, gdzie - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - nie musi obawiać się kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Biereckiego na fotelu prezesa Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych zastąpi Rafał Matusiak, dotąd szef Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SKOK.

Dlaczego Bierecki zrezygnował? "Nie podano uzasadnienia. Grzegorz Bierecki ogłosił, że będzie pracował dla SKOK-ów w radzie nadzorczej" - mówi "Gazecie Wyborczej" Antoni Stadnicki, szef skłóconego z "krajówką" SKOK-u Kopernik.

Reklama

"Wyborcza" podejrzewa, że chodzi o nowa ustawę o SKOK-ach, która wejdzie pod koniec października. Ogranicza ona uprawnienia prezesa SKOK-ów, zwiększając jednocześnie uprawnienia lokalnych kas. Co więcej, nad stabilnością finansową SKOK-ów czuwać ma Komisja Nadzoru Finansowego. KNF pilnuje też banków, z którymi SKOK-i mogą się równać - 2 tysiące oddziałów to więcej niż PKO BP, 15 miliardów oszczędności przewyższa zasoby niejednego banku komercyjnego.

Stadnicki w rozmowie z "Gazeta" nie kryje, że właśnie ta ustawa jest przyczyną rezygnacji Biereckiego. "Istnieje ryzyko, że nie dostałby zgody KNF na dalsze rządzenie Kasą Krajową. A gdyby został odwołany na żądanie nadzoru, to trudno byłoby wytłumaczyć opinii publicznej, że nie ma ku temu podstaw. Autorytet KNF jest zbyt duży" - mówi.

A w myśl nowej ustawy prezes Krajowej SKOK będzie musiał mieć akceptację KNF. Członkowie rady nadzorczej Krajowej SKOK już nie.

Na nowym stanowisku Bierecki może więc czuć się bezpieczny, a jego interesów w zarządzie Kasy Krajowej będą pilnować jego zaufani pracownicy, z którymi od lat współzarządzał systemem SKOK - Wiktor Kamiński i Lech Lamenta.

Kim jest Bierecki?

Senator PiS Grzegorz Bierecki nie jest szerze znany opinii publicznej, ale należy on do najpotężniejszych ludzi na polskiej prawicy.

Jako prezes SKOK-u Bierecki nie stronił od inwestycji w przedsięwzięcia związane z polską prawicą. SKOK Holding ma udziały w biznesach o. Tadeusza Rydzyka - Geotermii Toruń i sieci komórkowej "W naszej rodzinie".

Spółki związane ze SKOK-ami są też głównym reklamodawcą "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie", "Naszego Dziennika" i serwisu Niezalezna.pl. Ponadto Stefczyk.info ściśle współpracuje z serwisem braci Karnowskich Wpolityce.pl, a SKOK Stefczyka, największa kasa w Polsce, funduje stypendia dla studentów i pracowników naukowych uczelni działającej przy Radiu Maryja".

Ambicje Biereckiego sięgają jeszcze dalej. Według mediów zdecydował się on na wejście do polityki nie tylko, aby łatwiej dbać o interesy SKOK-ów, ale także budować polityczną pozycję. A pieniądze mają go chronią go przed ewentualnym gniewem Jarosława Kaczyńskiego, gdyby wpływy Biereckiego nadmiernie wzrosły.