OECD, Organizacja Europejskiej Współpracy Gospodarczej, w przeprowadzanym co trzy lata badaniu poziomu wiedzy i umiejętności 15-latków, po raz pierwszy zbadała umiejętności i wiedzę uczniów o finansach.

W badaniu wzięło udział ok. 29 tys. nastolatków w 18 krajach i gospodarkach. Pytania w teście obejmowały takie czynności jak odczytywanie wyciągu bankowego, długoterminowych kosztów kredytu czy zrozumienie jak działają ubezpieczenia.

OECD zdecydowała się na zbadanie tych umiejętności ze względu na wagę, jaką mają one w życiu dorosłych. – W coraz młodszym wieku stajemy się coraz bardziej odpowiedzialni za ryzyka finansowe, które wpłyną na naszą przyszłość – powiedział przy prezentacji wyników Angel Gurria, sekretarz generalny OECD. – Niektóre rządy zaczęły wprowadzać strategie, które dadzą obywatelom umiejętności, które będą im potrzebne przez całe życie – dodał.

>>> Zobacz wyniki w innych kategoriach: Ranking PISA: W Polsce podobno uczy się lepiej niż Niemczech i USA

Reklama

Najlepiej w kwestiach finansowych poradzili sobie uczniowie z Szanghaju. Po nich najlepsze wyniki miały 15-latki z flamandzkiej społeczności Belgii, Estonii, Australii, Nowej Zelandii, Czech oraz Polski. Państwa te uzyskały wyniki wyższe niż średnia dla wszystkich państw biorących udział w badaniu. Najgorzej z kolei wypadli uczniowie z Kolumbii.

Tylko jeden na dziesięciu uczniów we wszystkich krajach był w stanie wykonać najtrudniejsze zadania z testu, takie jak analiza produktów finansowych z uwzględnieniem nieoczywistych czynników, takich jak koszty transakcyjne, czy rozwiązywanie niestandardowych problemów, jak obliczanie salda na rachunku bankowym z uwzględnieniem kosztów przelewu. Z kolei aż 15 proc. uczniów nie ma nawet podstawowej wiedzy o finansach – w najlepszym przypadku odróżniają oni potrzeby od zachcianek, potrafią podejmować zaledwie podstawowe decyzje dotyczące codziennych wydatków i rozpoznać podstawowe rodzaje dokumentów finansowych, takie jak faktura. Zobacz przykładowe pytania z testu.

Polscy uczniowie osiągnęli siódmy wynik wśród badanych państw. Mediana wyników testu wyniosła 510 pkt. Oznacza to, że w skali OECD osiągnęli oni trzeci z pięciu poziomów wiedzy o finansach osobistych. Potrafią oni zastosować wiedzę w tym temacie w sytuacjach, które ich dotyczą, a także wstępnie rozumieją konsekwencje decyzji finansowych, takich jak zaciąganie pożyczek o różnym oprocentowaniu i różnych ratach. Są w stanie wykorzystać umiejętności matematyczne do rozwiązywania powszechnych problemów i prawidłowo odczytać podstawowe rodzaje dokumentów, takie jak faktury czy opis wypłaty wynagrodzenia. Wśród 13 krajów biorących udział w tym badaniu 62 proc. uczniów osiągnęło ten lub wyższy poziom.

W badaniu wzięli udział uczniowie z Australii, Belgii (społeczność flamandzka), Szanghaju, Kolumbii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Izraela, Włoch, Łotwy, Nowej Zelandii, Polski, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i USA.

>>> Polecamy: Polska ma jeden z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie