Dlaczego świat technologii, szczególnie fintechu, tak niecierpliwie przebiera nogami na wieść o testach i rychłym uruchomieniem sieci 5G, której komercyjny debiut eksperci Cisco szacują na około 2020 r.? Wszystkich napędza wizja prędkości, jaką będzie oferować wdrażane rozwiązanie.

- Nowy standard 5G zapewnia 10-krotnie szybszy dostęp do mobilnego internetu szerokopasmowego, tak wynika badań EU 5G – podkreśla Krzysztof Szubert, były sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. jednolitego rynku cyfrowego, który więcej o fintechu i 5G opowie podczas Impact fintech’18 w Łodzi.

Czy jednak rzeczywiście olbrzymie, sięgające ponad 1GB na sekundę (parametry w przypadku ściągania plików) wydajności sieci mobilnych to jest wyłącznie to, na co czeka branża fintechowa?

49 milisekund rewolucji

Okazuje się, że cichym bohaterem są tu inne, dramatycznie poprawiające się parametry przepustowości sieci opartej na infrastrukturze 5G. To tzw. ultra-niska latencja, czyli czas potrzebny na wysłanie komendy ze smartfonu do serwera i otrzymanie zeń odpowiedzi. W warunkach 5G latencja skróci się aż 50-krotnie, z 50 milisekund do zaledwie 1 milisekundy. I te 49 milisekund ma niebagatelne znaczenie bo – zdaniem ekspertów – niesie za sobą gwarancję doświadczenia fintechu w czasie rzeczywistym. Dodając do tego potężną przepustowość, fintech otrzyma kolejne narzędzie, napędzające rozwój takich firm jak np. łotewski Mintos, będący globalną platformą dla firm pożyczkowych, leasingowych czy kredytowych.

- Liczba inwestorów i firm pożyczkowych obecnych na Mintos rośnie dosłownie z dnia na dzień. Ponad tysiąc nowych inwestorów tygodniowo dołącza do platformy, a kwota miesięcznych inwestycji przekracza 100 milionów euro – podkreśla Martins Sulte współzałożyciel i dyrektor zarządzający Mintos, jednego z partnerów Impact fintech’18.

Oczy na Łódź

Jak nadać fintechowej rewolucji właściwą dynamikę? Na to pytanie odpowiedzą liderzy świata fintech, spotkający się 28 i 29 listopada na kongresie Impact fintech'18 w Łodzi (Wytwórnia oraz DoubleTree by Hilton). Impact fintech'18 to 3 sceny, dziesiątki wystąpień, paneli, warsztatów, ponad 2000 uczestników, ponad 150 speakerów i przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Łodzi przyjadą przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem fintech np. ING, TransferWise, Ripple, Azimo, Mastercard czy Tauron. Nie zabraknie też „dużych” nazwisk ze światowego ekosystemu fintechowego, takich jak m.in. minister Jadwiga Emilewicz, wysocy przedstawiciele Ministerstwa Handlu Zagranicznego Wielkiej Brytanii, Brunon Bartkiewicz (ING Bank Śląski), Bettina Warburg (Animal Ventures) czy Adam Kostrzewa (BGK).

Impact fintech'18 to wszystko co ważne i nowe w m.in. sztucznej inteligencji, blockchainie, big data, platformach bankowości internetowej nowej generacji oraz rozwiązaniach prawnych. Dołącz do Impact fintech'18 i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki.