LukOil and AMIC Energy Management
LukOil and AMIC Energy Management

W sumie koncern pozbędzie się 230 stacji we wszystkich trzech państwach. Rosyjski koncern poinformował dziś o podpisaniu umowy z austriacką spółką AMIC Energy Management. Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, na koniec trzeciego kwartału  Łukoil miał w Polsce 116 stacji.

Decyzja sprzedaży stacji związana jest z optymalizacją sieci detalicznej rosyjskiej spółki - tłumaczy Łukoil. Transakcja sprzedaży obiektów na rzecz austriackiej spółki ma zostać sfinalizowana w drugim kwartale 2016 roku, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

W zeszłym roku węgierski koncern MOL przejął od Łukoila tamtejszą sieć 44 stacji paliw, umacniając swoją pozycję w Czechach.

Zgodnie z warunkami umów sprzedaży, sieci stacji na Litwie i Łotwie będą zarządzane przez UAB Luktarna i AS VIADA Baltija, spółki związane z osobami zarządzającymi UAB Lukoil Baltija.

"Ta akwizycja to kolejny znaczący krok w kierunku budowy detalicznej działalności AMIC Energy w Europie Środkowej i Wschodniej. Strategiczne partnerstwo z VIADA i Luktarna stwarza konkurencyjną platformę operacyjną na rynkach bałtyckich i zapewnia cenną lokalną wiedzę ekspercką oraz konkurencyjny zespół menadżerski" – powiedział dyrektor zarządzający AMIC Energy Günter Maier, cytowany w komunikacie spółki.

Strony spodziewają się finalizacji transakcji w II kw. 2016 r. po uzyskaniu zgód organów ochrony konkurencji.

AMIC w 2016 r. zdecyduje o możliwości zmiany marki polskich stacji na "AMIC Energy". Stacje na Litwie i Łotwie przez kolejne pięć lat od transakcji będą nadal funkcjonować pod marką "Lukoil".

AMIC Energy Management GmbH jest firmą inwestycyjną i doradczą, która zarządza projektami z sektora energetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Łukoil to największa spółka handlowa w branży wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej w Rosji. Jej roczne obroty przekraczają 107 mld dol., a zysk netto - 9,1 mld dol.

Czytaj też: Agonia rosyjskiej konsumpcji i ucieczka wielkich koncernów. Ekonomiści szukają koła ratunkowego